Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-08-11, 12:25
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι 50 ποντοι ειναι οριακα σε βαθος, αλλα στη Γλυφαδα δε νομιζω να πιασει για πολυ καιρο τοσο χαμηλες θερμοκρασιες ωστε τα χρυσοψαρα ή Κο'ι' σου να εχουν προβλημα με το υπερβολικο κρυο! αλλα αν τα καταφερεις για βαθυτερα, τοτε καλυτερα! Και τωρα μια συμβουλη!βαλε ως βαση τσιμεντο, αλλα ΜΗ στιρηχτεις σε αυτο μονο, αλλα ουτε και σε καποιο μονοτικο αλλο! θα χασει νερο ΣΙΓΟΥΡΑ! το Liner ειναι ασφαλες και στη τελικη αμεση και σιγουρη λυση! το aerated bottom drain, τι ειναι?! αν ειναι για αερισμο το θεωρω περιττο, μιας και αν κανεις ενα μικρο καταραχτη (συν την επιφανεια της ιδιας της λιμνης) θα εισαι οκ απο οξυγονοση! uv και skimmer για πιο λογο θελεις να χρεισιμοποιησεις?
Όσον αφορά το βάθος τα αρχικά μου σχέδια ήταν να πάω στα 80cm περίπου,αλλά ο βράχος μας τα χάλασε. Το τελικό βάθος θα βρεθεί με το κανονικό σκάψιμο. Πάντως απο θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα όντως,
Γιατι λές οτι το τσιμέντο με πέρασμα μονωτικό μετά δεν θα λειτουργήσει; Έχω δεί πολλές κατασκευές στο φόρουμ που ακολούθησαν αυτή την μέθοδο. Άλλωστε αν είναι να χρησιμοποιήσω liner, θα έβαζα χοντρό γαιούφασμα και θα γλίτωνα το τσιμέντο. Για το aerated bottom drain μπορεί να δεις υπάρχει σχετικό υπόμνημα στο φόρουμ. Τέλος όσο για την uv θα την χρησιμοποιήσω για την καταπολέμηση μικροοργανισμών και περισότερο της γνωστής πρασινάδας στο νερό, ενώ το skimmer για τον καθαρισμό της επιφάνειας του νερού απο φύλλα και σκουπιδάκια.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε καλη αρχη και σε σενα.....
Και εγω πριν απο λιγες μερες ξεκινησα.....
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Έχω παρακολουθήσει και την δικιά σου κατασκευή. Καλή επιτυχία στο έργο!
__________________
..αν φωνάζεις συνεχώς για 8 χρόνια, 7 μήνες κι 6 μέρες θα δημιουργήσετε αρκετή ενέργεια για να ζεσταθεί ένα φλυτζάνι καφέ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries