Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-12-04, 17:23
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γειά σου Κωστή.

Πρόσφατα έκανα και εγώ έρευνα για αγορά ενυδρείου [εταιρείας-έτοιμο].
Απ'όσα είδα είχα καταλήξει στην cayman και juwel.
Αυτό δεν σημένει ότι είναι και τα καλύτερα αλλά ήταν κοντά σε αυτό που ήθελα [τιμή-ποιότητα] Δες το σχετικό post. http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2872
Τελικά πήρα το JUWEL RIO 180 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Όσον αφορά τον φωτισμό των δύο αυτών ενυδρείων το Cayman 110 Professional έχει δυο λάμπες των 30w όπως και το juwel rio 180 που όμως είναι μικρότερο.
[Το cayman είναι 1.10χ58.5χ45 ενώ το juwel 101x50x41 cm.]
Στο Juwel μπορείς να προσθέσεις ανακλαστήρες που όπως λέει η εταιρεία διπλασιάζει την ένταση του φωτισμού [ ; ! ] δεν είμαι όμως ο κατάλληλος να σου πω αν ισχύει, πάντως δίνει μια αυξηση. Έτσι αφού είναι πιο λίγα τα λίτρα έχει πιο δυνατό φωτισμό από την πρώτη περίπτωση.
Αν πάλι δεν σου φτάνει ρίξε μια ματιά και στο juwel 240 [121x55x41cm] που έχει 2x38/40 W
Τέλος βοηθάει ότι το καπάκι μπορεί να βγεί τελείως πάρα πολύ εύκολα ώστε να έχεις πρόσβαση στο ενυδρείο, +, ότι ζήτησα από ανταλακτικά-εξαρτήματα της juwel τα βρήκα σχεδόν αμέσως σε pet shops.
Κάποια άλλα στοιχεία για την μεταξύ του σύγκριση θα βρείς στο post που έβαλα πριν.

Παράθεση:
Προσανατολίζομαι στο Cayman 80 professional
Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο για την επιλογή σου

Υ.Γ Το juwel rio 180 είναι ανάμεσα στα Cayman 80 και 110 και σε τιμή και σε μέγεθος.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries