Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-05-14, 08:57
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή full project octanias λιμνη

καλημερα σε ολους σας

μετα απο μεγαλη απουσια ποσταρισματος ηρθε η ωρα για τις μεγαλες αλλαγες.
σε 2 μηνες πηγαινω επιτελους στην δικια μου μονοκατοικια και γλεντια.
πρωτο προζεκτ 1 εσωτερικο ενυδρειο 1+τονου (επιτελους να ανεβουμε απο τα 350) και 2 προτζεκτ λιμνη.
Ναι εχω μπει στην μπριζα αγρια και αν και δεν την ειχα μανια θα γινει.

απο εδω και περα θα χρειαστο την βοηθεια σας και τις γνωμες σας και εννοειται μεσα απο αυτο το ποστ θα υπαρχει πληρες φωτογραφικο ρεπορταζ.

καταρχην δεν εχουμε θεμα χωρου.4στρεμματα κηπος υπαρχει οτι θελουμε κανουμε
η βασικη μου σκεψει ειναι να γινει ενας μικρος καταρρακτης ο οποιος μεσα απο ενα ρυακι 3-4 μετρων θα πηγαινει στην κυριως λιμνη.
εχω βρει liner 6χ8 μετρα στα 180€ με παχος 0,5 και θα ηθελα και την γνωμη σας αν ειναι καλη η τιμη.(προφανως με αυτο το λινερ δεν μπορει να γινει και η λιμνη και το ρυακι οποτε μαλλον θα χρειαστη ενωση με αλλο κομματι το οποιο για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω ποσο εμπιστοσυνη πρεπει να το εχω)

σαν διαστασεις υπολογιζω οτι η λιμνη θα μου βγει γυρω στο 3χ5 μετρα αλλα τα λιτρα μου βγαινουν αρκετα!!!
οχι οτι δεν μαρεσει αλλα σιγουρα θα χρειαστει και δυνατα φιλτρα-κυκλοφοριτες πραγμα το οποιο σημαινει υψηλο κοστος και αγορας και τις ΔΕΗ.

θελω να κανω προσπαθεια να κανω την λιμνη να δουλευει με φωτοβολταικα αλλα θα φανει στην πορεια αναλογα με το ποσες απαιτησεις θα εχει το συστημα.
για τετοια λιτρα εχετε να προτεινετε κατι σε φιλτρο/κυκλοφορητες?
παροτι θελω να βαλλω ΚΟΙ το κοστος φιλτρανσης συνητηρησης με αποτρεπει.
οποτε το βλεπω για χρυσοψαρα.

Ενα αλλο βασικο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι το εξης.
την λιμνη θελω να την βαλω διπλα ακριβως στο κιοσκι.
αν και εχω διαβασει διαφορες αποψεις υπαρχει θεμα με κουνουπια κτλ?
οκ προφανως το νερο δεν θα ειναι στασιμο για να μαζευονται αλλα θα ηθελα και την αποψει σας.

εχω πολλες αποριες αλλα δεν θελω να τα βαλω ολα απο το πρωτο ποστ.
θα ειναι μεγαλο ουτως η αλλος.......

για να παρετε λιγο τι εχω στο μυαλο μου θελω να κανω κατι τετοιο σε λιγο μικροτερη κλιμακα βεβαια.





παρακαλω ριξτε ιδεες και αποψεις.
και ευχαριστω για το χρονο σας και την υπομονη σας γιατι ξερω οτι η ερωτησεις μου σε πολλους θα φανουν χαζες
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries