Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 10-11-16, 19:03
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κώστα η Sera είναι μια μεγάλη εταιρία και δε νομίζω τα τεστ της να είναι τόσο άστοχα όπως λέγεται από πολλούς. Την τύρφη την είχα στο βαρέλι 24 ώρες, όπως πάντα τόσο την κρατάω. Με τα τεστ τη Sera είχα 7αρι ph και με της ΑΡΙ είχα 7,6. Η απόκλιση είναι τεράστια. Αυτό έγινε το μεσημέρι στις 3. Πριν λίγο έκανα πάλι μετρήσεις και με τα δύο τεστ αλλά σε τεχνιτο φωτισμό σε.διαφορα σημεία του σπιτιού που έχω διαφορετικές λάμπες αλλά και με τη χρήση φακού που έριχνα υπό γωνία αλλά και απευθείας, είδα σε αμφότερα τα τεστ μια πτώση του pH. Ίσως φταίει το τεχνικό φως αλλά ίσως επειδή το μεσημέρι στις 3, πείραξα την τύρφη στο βαρέλι και τι εννοώ...... Στο βαρέλι έχω δύο φίλτρα. Το ένα από αυτά DIY δικό μου και το άλλο του Τάκη. Για κάποιο λόγο Η αντλία στο φιλτρο το ένα, σα να μην έκανε δουλειά γιατί έβαζα χέρι μπροστά και δεν ένιωθα να βγαίνει νερό. Άρα 500 γρ. τύρφης ουσιαστικά δεν έκαναν τη δουλειά που έπρεπε. Από τις 3 και μετά άλλαξα το φίλτρο αυτό με ενα αλλο που έφτιαξα και έχει πάνω δύο αντλίες που πήγαιναν του σκοτωμου με πολυ δυνατή ροή. Εκεί αποδίδω το γεγονός της ελαφρας πτώσης του ph
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries