Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-03-16, 18:14
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detro2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Νικολετα .. εγω θα σου πω την γνωμη μου γιατι ειχα 1000 λιτρα και 300 λιτρα sump ενυδρειο με ευκολα φυτα .. πρωτα απο ολα to sump μην το κανεις γιατι φευγει ολο το co2 εφτασα να ξοδευω μια 5 κιλη μπουκαλα τον μηνα .. ασε που στα φυτεμενα δεν χρειαζεσαι εναν τονο βιολογια γιατι εχεις τα φυτα που κατα την γνωμη μου συμβαλουν στην φιλτρανση -οξυγωνοση του νερου ... παρε δυο φιλτρα για τα λιτρα σου και εισαι οκ . Απο co2 reactor πανε σε aquamedic 1000 .. φτανει για τα λιτρα σου αλλα χρειαζετε πολυ ροη για να μπορει να σπαει ολο το co2...επισης θα χρειαστεις κυκλοφοριτες γιατι ειναι πολυ σημαντικο να διανεμετε παντου το co2 και τα λιπασματα .. για υποστρωμα θες τουλαχιστον 110 με 120 κιλα για να μπορεις να κανεις ενα aquascape .. με 90 κιλα εισαι στα 5 εκατοστα φλατ !! Οποτε θες παραπανω .. φωτισμο κατ την γνωμη μου εχεις 2 επιλογες .. metal halide η led ..
Και οι δυο εχουν τελεια αποτελεσματα .. για να κανεις οικονομια στο υποστρωμα μπορεις να πας σε κατι πολυ δυνατο diy οπως και για λιπασματα πας σε diy .. ( αν εχεις καλο υποστρωμα δεν θα χρειαζεσε τοσο λιπασμα )
Για diy υποστρωμα δεν εχω ξανακουσει και δεν ξερω πως γινεται , εννοεις δηλαδη να παρω πυλό , τύρφη , ζεόλιθο και τετοια και να τα αναμείξω ? Για λάμπες μάλλον led σκέφτομαι εκεί κλείνουμε τουλάχιστον . Θα ήθελα το ενυδρειο να ειναι κλειστό απο πάνω για αυτο . Κυκλοφοριτές έχω κάποιους επιπλέον αλλά θα τους βάλω έτσι χύμα μεσα στο ενυδρειο ? Δεν ειναι επικύνδινο για μικρά κοπάδοψαρα που θα έχω μέσα ? Τους κυκλοφοριτες τους θέλω για να υπάρχει ροή σε όλο το ενυδρειο και το Co2 να πηγαίνει οσο τον δυνατον σε περισσοτερα σημεια ?>
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και διαθέτω ένα μεγάλο ενυδρείο θα σου πω το εξής, πρέπει να σκεφτείς ότι για να το ζεστάνεις αυτό το ενυδρείο, θέλεις τουλάχιστον 3 θερμοστάτες 300W και μετά το καλοκαίρι για να το κρατήσεις σε σταθερή θερμοκρασία θέλεις οπωσδήποτε chiller,
Στα μεγάλα ενυδρεία δεν μπορείς να κάνεις την οικονομία που φαντάζεσαι κατά κάποιον τρόπο.
Δεν θα χρειαστώ θερμοστάτη γιατι η θερμοκρασιά το χειμώνα σπάνια πέφτει στον χώρο κάτω απο τους 22 και μέσα στο νερο του ενυδρειου ( 24 ) και το καλοκαιρι επειδη ο χώρος ειναι σκιερός και μακρια απο παράθυρα η θερμοκρασια του χώρου δύσκολα ξεπερνα τους 27-28 βαθμους , οποτε υποθέτω ότι το πολύ θα φτάνει 30-31 μέσα στο ενυδρειο τουλάχιστον στο 100λιτρο που έχω με guppies ετσι κυμένονται η θερμοκρασιες ολο το χρονο και ειμαι χωρις θερμοστατη και χωρις ψυξη ! Λογικα δεν θα αλλάξει κάτι επειδη θα αλλάξουν τα λιτρα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-03-16 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 11 queries