Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #144  
Παλιά 26-03-15, 12:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασα κι εγώ διάφορα, αλλά κατέληξα σε κοφτάκι και λίγο τρόχισμα με δραπανοκατσάβιδο...
Δεν χρειάζεται βρε δραπανοκατσάβιδο,

με μια χούφτα για γυαλόχαρτα και είσαι μια χαρά

εγώ χρησιμοποιώ μία ακριβώς ίδια σαν και αυτή




και συγκεκριμένα έχω 2 χούφτες, στη μία έχω (αν θυμάμαι καλά) 80αρι γυαλόχαρτο και το περνάω 3-4 φορές ή παραπάνω αν χρειαστεί και άλλη μία με 200αρι (αν θυμάμαι καλά) και το περνάω 1-2 φορές και είναι οκ



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν έχω δισκοπρίονο, αλλά δοκιμάζοντας αλλού να κόψω 3mm το ψιλοέσπασα το πλέξιγλας έιχε μεγάλο πάχος ο δίσκος, ήταν 5mm νομίζω
Το δισκοπρίονο είναι καλό εργαλείο αλλά θέλει ειδικό δίσκο και γωνιάστρα, αλλιώς πιο πολύ ζημιά θα κάνεις.
Χρησιμοποίησα δισκοπρίονο στα χτένια




και συγκεκριμένα είχα δίσκο με μικρά δόντια και σχετικά λεπτό (2mm) , και πάλι όμως μου έκανε γρέζια στο κόψιμο του πλεξιγκλάς, και ας είχα βάλει χαρτοταινία. Έχω διαβάσει πως οι δίσκοι για πλεξιγκλάς έχουν αρνητική γωνία στα δόντια, είναι πανάκριβοι και δεν υπάρχουν σε όλες τις διαστάσεις, υπάρχουν μόνο για δισκοπρίονα πάγκου.
Άλλο εργαλείο για μικρά κοψίματα είναι ο τροχός , με λεπτό δίσκο , με αυτόν κόβω δύσκολα σημεία όπως εδώ




εδώ άνετα θα έκανα εύκολα τη δουλειά αν είχα dremel , αλλά δεν έχω , κάποια στιγμή θα πάρω.
Ο δίσκος θέλει γρήγορες κινήσεις γιατί αν τον αφήσεις αρκετή ώρα πάνω στο πλέξι το λιώνει και αφήνει λιωμένα γρέζια, φεύγουν βέβαια σχετικά εύκολα

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries