Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-02-15, 00:14
Vag Ο χρήστης Vag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Αναγνώριση ψαριού-είναι τελικά Labidochromis caeruleus???

Κάτι μεταξύ "φως στο τούνελ" και "έχεις πακέτο" αποφάσισα μετά από 5 χρόνια να αναζητήσω τις ρίζες του 8-9 ετών φίλου μου...Το 2010 λοιπόν ήρθε ο συγκεκριμένος στο ενυδρείο μου να πλαισιώσει το χαρεμάκι λαμπιντο που είχα. Χωρίς να έχω κάποια εμπειρία από μαλάουι και παίρνοντάς το από χομπιστα δεν μου πρόσεξα κάποιες λεπτομέρειες. Οι λόγοι που αμφιβάλω σοβαρά είναι
1)Μεγεθος: περίπου 15 εκ, μεγαλύτερο από οποιοδήποτε έχω δει μέχρι τώρα
2)"Κουτελο": "Καθαρό" αλλά δεν παραπέμπει στο σχετικά οξύρυγχο των λαμπιντο. Έχει έντονο καρούμπαλο που δεν έχω δει σε άλλο λάμπιντο
3)Χρώμα:Το χαρακτηριστικά έντονο μαύρο που έχουν τα κυρίαρχα αρσενικα στα πτερύγια δεν υπάρχει αν και είναι ο απόλυτος κυρίαρχος ακόμα και όταν είχε συγκάτοικους τα Cynotilapia afra
4)Επιθετικότητα:Πολύ έντονη επιθετικότητα σε όλα τα υπόλοιπα. Έντονη διάθεση για αναπαραγωγή με όλα τα θηλυκά αλλά από την άλλη έχει φάει πολλά νεογνά κάτι που δεν εχω δει από άλλα λαμπιντο.

Αν λοιπόν κάποιος έχει κάποια βοήθεια και λύση στους προβληματισμούς μου ας βοηθήσει παρακαλώ! Όχι ότι θα αλλάξει κάτι πλέον αλλά έστω στα γεράματά του ας του δώσουμε μια ταυτότητα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  labido.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  325,1 KB  
__________________
ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΕΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04734 seconds with 12 queries