Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-08-04, 13:01
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή αλλαγή φύλου?

φίλοι μου, καλημέρα.
απευθύνομαι (για άλλη μια φορά) σε σας, ζητώντας τα φώτα σας. Με απασχολεί το ακόλουθο.
στο ενυδρείο μου, μεταξύ των άλλων, έχω ένα ζευγάρι colisa lalia και τρία colisa chuna (1 male, 2 fem), ή τουλάχιστον έτσι μέχρι στιγμής πίστευα.
Επιστρέφοντας από τις καλοκαιρινές μου διακοπές, παρατήρησα έκπληκτος πως το αρσενικό (?) μου chuna είχε στρογγυλέψει λιγάκι, ενώ το ραχιαίο του πτερυγιο δεν ήταν πλέον μυτερό αλλά καμπύλο. Από μακρυά δεν μπορώ να το ξεχωρίσω από τα θηλυκά, ενώ από κοντά το ελαφρώς πιο λεπτοκαμωμένο σώμα του και το αμυδρά -πλέον- πιο έντονο χρώμα του το κάνουν να ξεχωρίζει.
Ρωτώ λοιπόν: είναι δυνατή η αλλαγή φύλου σε αυτά τα ψαράκια? Μήπως έχει να κάνει με τα colisa lalia και την ύπαρξη άλλου αρσενικού? Ή μήπως απλά το πτερύγιο είναι λιγάκι φαγωμένο (κάτι που πάντως δεν φαίνεται να έχει συμβεί) και θα ξαναβγεί?
Θέλοντας να βοηθήσω περισσότερο, σας αναφέρω πως το αρσενικό αυτό κυνηγάει ένα θηλυκό, ενώ μερικές στιγμές τα έχω πετύχει να βρίσκονται σε παράλληλη θέση και να τσιμπά το ένα την ουρά του άλλου, γυρίζοντας αμφότερα γύρω-γύρω... Αν αυτό αποτελεί στάση ζευγαρώματος, επισημαίνω πως δεν υπάρχει πουθενά φωλιά, παρόλο που επιπλεουν φυτά και η ανατάραξη δεν είναι μεγάλη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01841 seconds with 11 queries