Θέμα: African Mbuna
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-09-07, 14:44
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή African Mbuna

Για σας...
Διατηρώ ένα ενυδρείο 120 λίτρων όπου φιλοξενώ 3 Labidochromis caeruleus (κίτρινα) – ένα αρσενικό με δύο θηλυκά - και ένα ζευγάρι Archocentrus nigrofasciatus (κατάδικοι). Τα τελευταία έχουν γεννήσει δύο φορές με αποτέλεσμα να "ξεθάψω" από την αποθήκη ένα DIY 50 λίτρων που είχα από παιδί. Στο 50λιτρο έβαλα μέσα τη μάνα με τα νέα μικρά, γιατί κάτι μου έλεγε πως εάν άφηνα το ζευγάρι των «κατάδικων» μαζί με έβλέπω να επιστράτευα όλες τις γυάλες τις γειτονιάς! Αλήθεια τι μπορούμε να κάνουμε με τόσα μικρά?
Θα ήθελα πολύ μέσα στο χειμώνα να οργανώσω το 120 λ. έτσι ώστε να περιέχει μόνο Αφρικάνες (Mbuna) από τη λίμνη Malawi. Έχω καταφέρει να δημιουργήσω αρκετές «κρυψώνες» με πέτρες που έχω συγκολλήσει μαζί. Για υποψήφιους συγκάτοικους στα "κίτρινα" σκέφτομαι: Melanochromis cyaneorhabdos(Maigano), Pseudotropheus spp. "Acei" (Msuli), Iodotropheus sprengerae και Pseudotropheus socolofi και για το βυθό ένα γατόψαρο Ancistrus spp..
Τι λέτε, αξίζει ο παραπάνω συνδυασμός?

Πριν ένα μήνα βρήκα και αγόρασα ένα μικρό Ancistrus αλλά μου το σκότωσαν σε μία μέρα. Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το Ancistrus για να μπουν με τις κιχλίδες?
Κάθε σχόλιο θεμιτό!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries