Θέμα: DIY rimless 160lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 22-03-18, 13:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω για σήμερα, αν και θα αργήσω να πάω σπίτι.


Γενικότερα όμως. Εφόσον έχεις τις διαστάσεις που θέλεις για το ενυδρείο, φτιάχνεις την βάση από κοιλοδοκό (αναλόγως τα βάρη, επιλέγεις).



Πρέπει να έχεις αποφασίσει με τι υλικό θα κάνεις την επένδυση. Μελαμίνη ή από ξύλο με καπλαμά και λούστρα μετά, για να φαίνεται πραγματικό έπιπλο.
Θα πρέπει να φτιαχτούν: το καπάκι, τα δύο πλαϊνά και οι πόρτες. Πίσω δεν ξέρω αν χρειάζεται. Στη δικιά μου περίπτωση επειδή έχω sump και ήθελα να υπάρχει ανοικτός χώρος για εξάτμιση κλπ, δεν έβαλα.


Αν τα φτιάξεις μόνος σου, πρέπει να μετρήσεις σωστά. Αν το φτιάξει μαραγκός, θα πρέπει να είναι έτοιμη η βάση και να μετρήσει αργότερα.


Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει σε όλο το project, είναι που θα βιδωθούν οι μεντεσέδες (που ανοίγουν οι πόρτες). Κανονικά θα έπρεπε να βιδωθούν στα πλαϊνά, αλλά εκεί «ενοχλεί» το πόδι του κοιλοδοκού. Υπάρχει λύση σε αυτό μετακινώντας τα εμπρός πόδια του κοιλοδοκού προς τα πίσω αφήνοντας μια «κρέμαση» γύρω στους 7 πόντους για να χωρέσει να βιδωθεί ο μεντεσές στο πλαϊνό. Θα στο δείξω στη φωτογραφία αυτό πως θα το κάνεις.


Αν είσαι κοντά στον Άλιμο, μπορείς να περάσεις μια μέρα να το δεις όλα αυτό από κοντά.


Υ.Γ. Τώρα αντιλήφθηκα ότι μιλάμε για 160 λίτρα. Νομίζω ότι για τόσο λίγα λίτρα είναι πλεονασμός η βάση από κοιλοδοκό. Μπορείς κάλλιστα να το κάνεις από σκέτο ξύλο με ενισχύσεις και σωστά «δεσίματα».
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01852 seconds with 11 queries