Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 08-05-10, 20:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Άντρο, έχω ακούσει πολλές φορές προσπάθειες που έγιναν για να επιτευχθεί η διάσπαση των νιτρικών σε μια λίμνη. Το αποτέλεσμα ηταν να μειωθούν μεν, αλλά συνέχισαν να είναι μετρήσημα στο κύκλωμα δε. Για να είμαι ειλικρινής, πρώτη φορά συναντώ μηδενικά νιτρικά για τόσο μεγάλο διάστημα, χωρίς την ιδιαίτερη παρουσία φυτών. Υπάρχουν όντως βιολογικά υλικά που σε συνδιασμό με κάποιες συνθήκες μπορούν να διασπούν τα νιτρικά, αλλά όχι και να τα εξαφανίζουν εντελώς.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι άθελά σου έχεις δημιουργήσει αναεροβιες περιοχες κάπου, κάπως στη λίμνη σου, χωρίς να είμαι απόλυτος. (πές μας το μυστικό σου). Πάντως το θέμα σου είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τον τομέα.

Γιάννο, μια φυσική λίμνη μπορεί να κρατήσει φυτά, έντομα, αμφίβια, ζώα του νερού, κάποιες μεμονομένες φορές ελάχιστα μικρόψαρα και χρυσόψαρα, αλλά ποτέ κοι. Σε μια πραγματική wild life pond δεν αγγίζεις τίποτε. Τις περισσότερες φορές μάλιστα αποφεύγεται και η φίλτρανση αφήνοντας την φύση να κάνει τη δουλειά της.

Αφού ο Άντρος έχει επιλέξει την διατήρηση κοι μόνο στη μεγάλη του λίμνη, τότε δεν μπορώ να πω ότι κάνει κακό στα κοι του, αλλά βελτιώνει ακόμα περισσότερο την διαβίωση τους ώστε να τα δει στο άμεσο μέλλον να πλησιάζουν το μάξιμουμ του μεγέθους τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01404 seconds with 11 queries