Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 26-11-08, 13:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν.. Αν και εξακολουθώ να αμφιβάλλω για το κατά πόσο έχει νόημα ένα τέτοιο εγχείρημα, δεν παύει να μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, οπότε, για τη χαρά της διαδικασίας και μόνο (και όχι για πρακτικούς σκοπούς) προτίθεμαι κι εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ.. Εξάλλου, αν θα μπορέσεις να το κάνεις και σα θέμα για κάποιο μάθημα, ή, έστω, για διπλωματική ή κάτι τέτοιο, ακόμα καλύτερα!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΤΑΤΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ, ΜΗΔΕΝΙΚΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ! ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΡΑΖΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΤΑ ΜΑΚΡΥΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ!

Έχουμε και λέμε:

- Σε πρώτη φάση, θα ξέχναγα τελείως τη σιλικόνη.. Και θα εστίαζα στα τζάμια, όπως εξάλλου κάνουμε σε όλες τις κατασκευές (π.χ. σε ένα μεταλλικό κτίριο, διαστασιολογείς το φορέα, υπολογίζεις ροπές & τέμνουσες στις συνδέσεις των τεμαχών και μετά κάνεις διαστασιολόγηση των κοχλιώσεων, κ.τ.λ.)..

- Παράλληλα, θα ξέχναγα και το περιεχόμενο του ενυδρείου και θα έμενα μόνο στο νερό.. Με τα κατακόρυφα φορτία γενικά δε θα έχεις πρόβλημα, θα μεταφερθούν κατευθείαν, μέσω του κάτω τζαμιού στη βάση, στην οποία αυτό θα εδράζεται.. Τα οριζόντια φορτία είναι αυτά στα οποία θα πρέπει να εστιάσεις, και οι οριζόντιες ωθήσεις λόγω του υποστρώματος είναι νομίζω αμελητέες σε σχέση με τις υδροστατικές και υδροδυναμικές πιέσεις..

- Πάμε τώρα στο φορέα.. Έχεις ουσιαστικά 4 πλάκες.. 2 μπρος-πίσω και 2 πλαϊνές.. Οι δυσμενείς είναι προφανώς οι μπρος-πίσω, άρα σε αυτές θα πρέπει να εστιάσεις.. Αν δε βάλεις κόντρες, μπορείς να τις θεωρήσεις τριέρειστες.. Αν βάλεις κόντρες, θα τις θεωρήσεις τετραέρειστες, και θα υπολογίσεις τις κόντρες ως δοκούς.. Απαιτήσεις θα πρέπει να είναι οι εξής:
α. η μέγιστη ροπή στο κέντρο της πλάκας να μήν ξεπερνά τη ροπή αντοχής (εδώ θα χρειαστείς την εφελκυστική και θλιπτική αντοχή του τζαμιού, που θα πρέπει να ψάξεις να βρεις).. Επίσης, θα θέλεις και κάποιο συντελεστή ασφαλείας.. Ας γίνουν τα υπόλοιπα και το βρίσκουμε αυτό..
β. το μέγιστο βέλος κάμψης να μήν ξεπερνάει κάποιο όριο.. για να μή σχηματίζεται κοιλιά (εδώ θα χρειαστείς ένα μέτρο ελαστικότητας για το τζάμι, που επίσης θα πρέπει να ψάξεις να βρεις).. Κι εδώ θα χρειαστείς κάποιο κριτήριο.. Πιθανότατα ως "ποσοστό" του μήκους της πλάκας..

- Και σε ό,τι έχει να κάνει με τη φόρτιση:
α. Υδροστατικές πιέσεις (απλό)
β. Υδροδυναμικές πιέσεις, που αναπτύσσονται αφενός λόγω κυκλοφορίας του νερού και αφεταίρου λόγω οποιουδήποτε "χτυπήματος" από έξω.. Εδώ νομίζω το μόνο που υπάρχει στη βιβλιογραφία (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει) και μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι σχέσεις για αντισεισμικό σχεδιασμό κρηπιδότοιχων, που σου δίνουν ουσιαστικά μια κατανομή πιέσεων, συναρτήσει ενός συντελεστή οριζόντιας επιτάχυνσης.. Το ποια επιτάχυνση θα πρέπει να θεωρήσεις, είναι ένα καλό ερώτημα..

- Με τις δοκούς-κόντρες μπλέκουνε αρκετά περισσότερο τα πράγματα, καθώς αναπτύσσεται πέραν των ροπών και στρέψη.. Οπότε, άσε να δούμε πρώτα τι τέμνουσες και ροπές μεταφέρουν σε αυτές οι πλάκες, και βλέπουμε μετά τι μοντέλο θα θεωρήσει κανείς..

- Αν πάμε, τώρα, στο κάτω τζάμι, θα πρέπει σε αυτό να αναπτύσσονται κάποιες ροπές, μεταφερόμενες από τα πλαϊνά.. Και οι οποίες όμως (διαισθητικά) φαντάζομαι ότι θα εξισσοροπούνται από το κατακόρυφο κατανεμημένο φορτίο λόγω του βάρους του περιεχομένου του ενυδρείου.. Κρίσιμη απαίτηση νομίζω θα είναι να μπορεί το ενυδρείο να μεταφερθεί (άδειο, προφανώς).. Το οποίο σημαίνει ότι τα περιμετρικά τζάμια θα πρέπει να πατάνε πάνω σε αυτό.. Νομίζω ότι θα μπορούσε απλοποιητικά να αναλυθεί και ως δοκός, με κατανεμημένο φορτίο το βάρος των δύο μεγάλων τζαμιών, και 2 σημειακά φορτία στις άκρες, ίσα με το βάρος των πλαϊνών τζαμιών.. Και το πάχος του θα πρέπει να υπολογιστεί, έναντι αστοχίας λόγω καμπτικών ροπών, θεωρώντας 2-3 διαφορετικές περιπτώσεις στηρίξεων..

Κάπως έτσι έχουνε νομίζω τα πράγματα.. Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι δεν είναι τόσο απλό όσο το φαντάζεσαι.. Γι'αυτό και δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο μια τόσο μεγάλη δουλειά, για κάτι που χρόνια τώρα γίνεται εμπειρικά, με πλήρη επιτυχία.. Α! Και κάτι άλλο σημαντικό: πριν κάνεις ο,τιδήποτε, θα πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό ψάξιμο, διεθνώς, μήπως έχει κάνει ο,τιδήποτε αντίστοιχο κάποιος άλλος! Αυτές οι εμπειρικές σχέσεις στο excel-ακι παραπάνω, δε μπορεί, από κάπου θα προέκυψαν! Και τέλος, σίγουρα, για να είσαι πλήρης και αξιόπιστος, θα πρέπει να γίνει σύγκριση των αποτελεσμάτων σου με τη συνήθη πρακτική και τις εμπειρικές μεθοδολογίες!

Αν επιμένεις να το συνεχίσεις, καλά κουράγια, και ό,τι χρειαστείς ενημέρωσε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01944 seconds with 11 queries