Θέμα: eheim wet/dry 2227
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 26-01-03, 11:45
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σύμφωνοι george. Κατι ακόμα που θέλω να ρωτήσω, είναι αν ανοίγοντας το 2227 για καθάρισμα, έχεις πρόσβαση στο φλοτέρ? Το λέω αυτό γιατί φαντάζομαι ότι για να εξασφαλίσει κανείς την σωστή λειτουργεία του φίλτρου ,θα πρέπει να συντηρεί εως ένα βαθμό, το φλοτέρ πιο συχνά.Βέβαια όλα αυτά έχουν ένα βαθμό σχετικότητας. Αν για παράδειγμα, χρειάζεται ένα απλό καθάρισμα (για το φλοτερ μιλάω) καθε 2 μήνες πχ. δεν υπάρχει θέμα. Εγώ να σου πώ έχω το 2211 εδώ και 8 χρόνια και άνοιγα το φίλτρο για καθάρισμα μόνο όταν είχα βάλει άνθρακα μέσα και ήθελα να τον αλλάξω. Σε μιά φάση που το φίλτρο δεν είχε άνθρακα έκανα να το καθαρίσω 5 μήνες. Και να φανταστείς ότι στο 100άρι μου είχα 2 Severum και 1 Firemouth !!!!!!
τα λέω όλα αυτά γιατί εφόσον θα χρησιμοποιήσω το 2227 μόνο για βιολογικό φιλτράρισμα,και δεν θα χρειάζεται σχετικά συχνό καθάρισμα, για να μην πώ καθόλου.... θέλω να μάθω τα όριά του.
Οσες περισσότερες λεπτομέρειες μου πείς για αυτό το θέμα απο την μέχρι τώρα εμπειρεία σου με το 2229 τόσο καλύτερα.
Και για να σε προλάβω.δεν έχω σκοπό να βάλω το 2227 στο κατοστάρι....αν και δεν νομίζω ότι θα μελαγχολούσε και πολύ, απλά στο εγγύς μέλλον το 100άρι θα γίνει 250άρι (μάλλον με δίσκους) και γι'αυτό έχω αρχίσει να ψάχνομαι. Υπήρχε και η σκέψη μήπως άρχιζα τους δίσκους στο κατοστάρι και τους μετέφερα μετά στο 250άρι αλλά έχω αρχίσει να την εγκαταλείπω,,για προφανείς λόγους... Τέλος παντων αυτό δεν είναι της στιγμής να το συζητήσουμε εδώ.
Αυτό που θα ήθελα είναι να αποκτήσω μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη άποψη για το 2227 (ή το 2229).
Του polleni του χαλασε, και αυτό με προβληματιζει λίγο, απο την άλλη εσύ είσαι πολύ ευχαριστημένος . Εγω τι να πω τώρα? Βρε τι πάθαμε...
Παιδες τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries