Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 23-09-16, 19:46
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω συμφωνω με τον Γιαννη .
Ειμαι καθετα αντιθετος με πνιχτες και ειδικα με ηλ. κολαρα..
Δεν εχω κανει εκπεδευση σκυλου ,ουτε εχω ασχοληθει με μεγαλοσωμα σκυλια..
Εχω την δικια μου ομως (10 ετων) , που εχει μαθει απο μικρη τις εντολες που ηθελα, απλα με καθημερινη (μικρη) προσπαθεια , καμια λιχουδια για επιβραβευση και τελος.

Ουτε για φυλακα την εχω (που τι φυλακας να ειναι 5 κιλων) , ουτε για στρατιωτη.

Οταν θελω να κατσει εκει που της λεω ,καθετε .
Οταν της λεω να ερθει ,ερχετε.
Οταν της λεω να μην παει εκει η να μην κανει φασαρια ,το κανει.

Αυτα δεν θελουν κολαρα, αλλα καθημερινη προσπαθεια και επαφη με το σκυλι.

Αυτη , ειναι απλα η γνωμη μου
Παιδιά απο την πλευρά που το βλεπετε εσείς έχετε δίκιο και δεν θα διαφωνήσω μαζι σας γιατι άλλωστε και εγω εχω μεγαλώσει κατ αυτόν τον τροπο με σκύλους ημιαιμους διαφόρων κιλών όπου τους εκανα αυτα ακριβώς που λέτε χωρις κανενα πρόβλημα και ακόμα και τωρα όπου μεγαλώνω και ταΐζω 5 αδέσποτα στο μαγαζί μου.
Έχετε μαλλον παρεξηγήσει την έννοια του πνιχτη ως προς την εκπαίδευση και ως προς την χρήση του.
Ο πνιχτης σε εκπαιδευμένο σκύλο ενεργεί οπως και η ζώνη ασφαλείας στο αυτοκινητο για τον άνθρωπο.
Το ηλεκτρικό κολάρο χρησιμοποιητε μονο για την εκπαίδευση φόλας για το λόγο οτι πρεπει να μάθει ο σκύλος σου να μην τρώει απο αλλους φαγητό και δεν εχει να κανει μονο με την φύλαξη σε χώρο χώρους αυτο.
Μπορει και στην βόλτα ακόμα να δει κατι και να παει να το φάει το οποίο εσυ να μην προλάβεις να αντιδράσεις!
Το θεμα λοιπών που άνοιξε ο yo13 εχει να κανει με συγκεκριμένη ράτσα σκύλου η οποία συγκαταλέγεται στις πιο επικυνδινες ράτσες του κόσμου και μου φαίνεται οτι απαγορεύεται και στο Ηνωμένο βασίλειο η αγορά του.
Το σαγόνι του ειναι ψαλίδωτο και λειτουργεί σαν μέγγενη οταν κλείσει.
Εαν βγάλεις ενα σκυλάκι 5-10 κιλών βόλτα με επιθετικές τάσεις οπως μας λεει ο φίλος εδω και δαγκώσει κάποιον το πολυ πολυ να του κανει καμια γρατζουνιά!
Εαν ομως δαγκωσει το ν.α. τα πράγματα θα ειναι πολυ διαφορετικά και πολυ χειρότερα.
Δεν ειναι όλες οι ράτσες ίδιες γιαυτο και απο την αρχη ανέφερα οτι χρειάζεται και κάποια εμπειρία με κάποιες ομολογουμένως επικυνδινες ράτσες.
Καλη συνεχεια αγορια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries