Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 22-09-16, 08:02
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έχω παρακολουθησει εκπαιδεύσεις σκύλων και η συγκεκριμένη συμπεριφορά διορθώνεται εύκολα θα έλεγα. Αυτό που παρατήρησα σε όλες τις περιπτώσεις κατά την εκπαίδευση ηταν ότι καθε φορά που ο σκύλος ξεκινούσε αυτή τη συμπεριφορα και όχι να την κάνει πράξη, όταν δηλαδή έδειχνε ότι θα έκανε την "επίθεση", το αφεντικό του τραβούσε απότομα και κοφτά το λουρί το οποίο ήταν κοντό (δεν του άφηνε περιθώρια για πολλές κινήσεις), και ταυτόχρονα έλεγε μια λέξη "όχι" παράδειγμα ή "επ" και άλλαζε πορεια και βάδιζε με τον σκύλο αντίθετα από τον άνθρωπο "στόχο". Σε λίγο χρόνο ο σκύλος αντιλαμβανονταν ότι κάτι δεν άρεσε στο αφεντικό του και άλλαζε σταδιακα τη συμπεριφορα του. Με κάθε καλή πράξη (δηλαδή όταν δεν αντιδρούσε όπως συνήθως), το αφεντικό του έλεγε "μπράβο" και του έδινε μια λιχουδια. Απαιτεί αποφασιστικότητα από τον κύριο του σκύλου, υπομονή, επιμονή και χρόνο (από ότι είδα, λίγο χρόνο αρκεί να γινει σωστά). ΔΕΝ είμαι εκπαιδευτής σκύλων, ΔΕ τα είδα στην τηλεόραση, απλα μεταφέρω την εμπειρία μου από παρακολουθηση εκπαίδευσης σκύλων και μάλιστα τσαμπουκάδων (μαλινουά κατά βάση και γερμανικών ποιμενικων) που κατά βάση είχαν αυτή η παρόμοια συμπεριφορα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries