Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 17-11-15, 07:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ήδη έχω κάνει ξεχωριστη εγκατάσταση . Παίρνω ρεύμα απο τον πίνακα και φτάνω δε έναν υποπίνακα στο Ενυδρειο όπου έχω ρελε ασφαλείας και ασφάλειες . Τα θυμαράκια τα αναφέρω γιατί αναρωτιέμαι αν θα δουλεψει το ρελε σε περίπτωση βραχυκυκλώματος την στιγμή που παρεμβάλλεται αυτός ο μετασχηματιστής .
Ο ρελέ ασφαλείας λειτουργεί μόνο σε περίπτωση που υπάρξει βραχυκύκλωμα που έχει σχέση με γείωση, πχ αν πιάσεις εσύ ένα γυμνό καλώδιο, αν όμως πιάσεις και τα 2 καλώδια (φάση & ουδέτερο) ο ρελε μπορεί να μη λειτουργήσει αλλά εσύ θα δεις τα θυμαράκια . Αν υπάρχει ο μετασχηματιστής και πιάσεις τη φάση , δεν θα σε χτυπήσει το ρεύμα για αυτό δεν θα υπάρξει βραχυκύκλωμα και δεν θα λειτουργήσει ο ρελε, αν πιάσεις όμως και τα 2 καλώδια τότε θα σε χτυπήσει το ρεύμα όπως θα σε κτύπαγε και χωρίς μετασχηματιστή που δεν θα λειτουργούσε και ο ρελε.
Το σχήμα που έβαλε ο Νίκος εξηγεί το λόγο
Ολα τα παραπάνω είναι άσχετα αν έχεις ξεχωριστή εγκατάσταση ή άλλον πίνακα, και άσχετα αν έχεις 1 ή 2 ρελέδες. Και 2 ρελέδες να έχεις , έναν στο κυριο πίνακα και έναν στον υποπινακα , αν γίνει βραχυκύκλωμα θα πέσουν και οι 2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01382 seconds with 11 queries