Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 23-06-09, 12:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα κουκουναριά δε θα πω τίποτα παραπάνω γιατί όντος μπορεί να βγάζουν κάποιες ουσίες.

Το καλάμι αν ξεραθεί δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα σαν υλικό.
Είναι 100% φυτικό και τελείως ανακυκλώσιμο βρωμίζει το πετάς και τελειώνεις. Δεν έχει πλύνε βαλέ. Το να κάθεσαι δηλαδή και να ξεπλένεις την μπιχλα.

Κάτι που όπως έχω τονίσει οτι Εγω τουλάχιστον προσπαθώ να αποφεύγω.

Καλαμιά υπάρχουν παντού.
Τα χρησιμοποιούμε σε γλάστρες για αναρριχόμενα φυτά, σε μπαξέδες και ένα σωρό αλλά μέρη με πάνω από 2 χρονιά διάρκεια ζώνης ώσπου μετά να αρχίσουν να σαπίζουν.

Σε μια λίμνη που θα δουλεύει 6-8 μήνες το φίλτρο άντε να το κρατάς σαν υλικό 2 μήνες και μετά πέταμα.

Το καλάμι τι ουσίες να βγάλει??
Και τι κακό να προκαλέσει?
Όταν φυτεύουμε είδη καλαμιά μέσα στο νερό από μονοί μας!!!
Οι συγγενικά είδη όπως κυπέρους , παπύρους και μπαμπού??? Ποια διαφορά συνθέσεις του καλαμιού που δε το επιτρέπει να μπει σαν υλικό??

βιολογικο υλικο υπαρχουν 100 λογιων κεραμικα - πλαστικα
γιατι οχι και φυσικο?
Βρε Βασιλάκη, το καλάμι δεν θα αντέξει ούτε καν να βγάλει το μήνα, γιατί θα αποσυνθεθεί εντελώς πολύ προηγουμένως. Άρα χάνεις εντελώς και την βιολογία αυτού του μέρους και ξεκινάς από την αρχή ξανά. Δουλειά δεν θα γίνεται δηλαδή!

Τώρα, η χρήση των κυπεροειδών γίνεται στην ζωντανή τους έκδοση και όχι στο ψώφιο. Όταν ένα κομμάτι από πάπυρο πέσει στο νερό, είναι έργο μιας εβδομάδας να το δεις λιωμένο, αποσυνθεμένο.

Εκτός από την ευχαίρια να παράγονται τα γνωστά μας βακτήρια (για τον κύκλο του αζώτου) υπάρχουν δεκάδες άλλα βακτήρια που είναι υπεύθυνα για τις άλλες φυσικές εργασίες του βιότοπου. Κάποια από αυτά τρώνε και χωνεύουν κάθε οργανική ύλη. Αυτό πρέπει να γίνεται με μέτρο, γιατί κατά το "φάγωμα" αυτό δεσμεύουν πολύτιμο οξυγώνο και ελευθερώνουν κάποια άλλα αέρια που δεν τα θέλουμε στη λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01723 seconds with 11 queries