Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 02-03-13, 20:26
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ύστερα από πολύ καιρό έβγαλα όλα πλέον τα ψαράκια και άφησα το 500αρι ενυδρειακι να γίνει shrimp only.
Το ενυδρείο λειτουργεί 5-6 χρόνια και ήταν να γίνει κοινωνικό μέχρι που με κέρδισαν αυτά τα μικρά κατσαριδακια.
Ξεκίνησα με cherry’s αλλά μετά από καιρό έβαλα crs που είναι και ο διακαής πόθος μου. Το ενυδρείο σχεδόν το παράτησα πριν περίπου 1,5 χρόνο καθώς με τα τρεξίματα δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με το θεριό, έκανα αλλαγές κάθε σχεδόν 3-4 μήνες. Το ενυδρείο βεβαία από τον όγκο του την βιολογία του ήταν πάντα με σταθερές συνθήκες δεν έβλεπα κανέναν θάνατο αλλά ούτε και πολλές γέννες.
Είδα τουλάχιστον 15-20 γέννες cpd τα οποία δεν θα επιβίωναν αν δεν τα ρουφούσε το sump και μεγάλωναν μέσα εκεί τις πρώτες 1-2 εβδομάδες της ζωής τους.
Το ίδιο και τα crsακια δεν έβλεπα ποτέ πολλές γέννες αλλά πάντα είχα 30-40 γαριδούλες που ήταν τεράστιες καθώς είχαν πολύ χώρο για μεγάλωμα. Δυστυχώς γόνο δεν κατάφερα να δω ποτέ μου καθώς ήταν φουλ στα φυτά αλλά και είχε και 15-20 ψαράκια διαφόρων ειδών για να αρμενίζουν και να τρώνε τον γόνο.
Πριν περίπου 2-3 μήνες αφού πλέον έχω περισσότερο χρόνο αποφάσισα να αφαιρέσω τα ψαράκια και να πάνε σε ένα μικρότερο ενυδρείο και κατέφερα ένα μηνά μετά να βγάλω και το τελευταίο ψαράκι. Από τότε βλέπω μόνιμα 30-40 crsακια.
Τις τελευταίες δέκα μέρες όμως έχω έναν θάνατο κάθε μέρα.
Το χρονικό των αλλαγών είναι μακρύ αφού αποφάσισα να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό το είδος έκανα τις εξής αλλαγές.
1) Παρήγγειλα almost leaves
2) Παρήγγειλα gh booster να αυξήσω το gh καθώς το gh μου ήταν στο 3-4.
3) Άρχισα να κάνω πιο συχνές αλλαγές 1 φόρα την εβδομάδα με 100% νερό όσμωσης ώστε να μειώσω από το 3,5 το kh στο 2.
4) Έβαλα την λάμπα uv να δουλεύει περισσότερες ώρες (από 3 σε 5).
5) Παρήγγειλα περισσότερα είδη τροφών ώστε να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία τα crs.
6)
7) Μείωσα την θερμοκρασία από τον 24,5 στουν 23 για να είναι καλύτερη η θερμοκρασία που αγαπανε
Μείωσα τα Ph από το 6,95 στο 6,8 αφού σιγά σίγα έπεφτε και το και το kh και έφτασε στο 2. Το ph μειώθηκε με τον κλασικό τρόπο του co2 που δεν ενδείκνυνται για τις γαρίδες

9) Παρήγγειλα 15 crs από συνχομπιστα μεγαλυτέρου Grade από αυτό έχω

10) Ήρθαν σε 2 μέρες οι γαρίδες και έγινε καλή προσαρμογή ώστε να μην έχω απώλειες.
11) Ήρθαν από Σιγκαπούρη mineral και micro τροφή.
12) Ήρθαν τα almost leaves και έβαλα 2 φύλλα χωρίς να τα βράσω

13) Έφτασε τα gh booster και αύξησα το gh από το 3,5 που είχε φτάσει στο 5 με μια αλλαγή νερού 15%. Αυτό δυστυχώς έγινε σε μια μέρα.

14) Έφτασαν 2-3 τροφές και άρχισα σιγά σίγα να ρίχνω πιο πολλές τροφές

15) Έφτασαν τρεις πετρούλες mineral stones και αφού τις έπλυνα τις έβαλα μέσα.

16) Ξερίζωσα όλα τα μπροστινά φυτά με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη ανατάραξη του βυθού. (απαγορευεται με τις crs)!

Όλο τον καιρό έκανα μετρήσεις kh – gh – o2 – no3 – nh3- no2 που ήταν όλα σε φυσιολογικές τιμές.

Επειδή έγιναν όπως καταλαβαίνεται αρκετές αλλαγές σε σύντομο χρονικό διάστημα μου είναι δύσκολο να προσδιορίσω σε πιο ακριβώς το σημείο άρχισα να χάνω γαρίδες.

Εδώ και εννέα μέρες χάνω μια γαρίδα την ημέρα. Ούτε 2 ούτε καμία. Μια κάθε μέρα.
Χάνουν το άσπρο χρώμα τους ακινητοποιούνται σταματάμε να κουνάνε μουστάκια και δαγκάνες και μετά από 1-2 ώρες τις βλέπεις ταβλά. Το κεφάλι τους γίνεται πορτοκαλί από κόκκινο και σε λίγη ώρα είναι νεκρές. Το παράξενο είναι ότι δεν χάνω τις γαρίδες που πηρά από το φίλο εδώ από forum αλλά χάνω τις δίκες μου μεγάλες γαρίδες. Το καταλαβαίνω γιατί η γαρίδες του φίλου έχουν πιο έντονα χρώματα.
Όλο αυτόν τον καιρό χάνω μόνο τις παλιές μεγάλες γαρίδες, και τα μικρά είναι 50-60 αφού μπορώ να μετρήσω τουλάχιστον 30 στο 500αρι. Τα πρώτα που είδα πριν ένα μηνά έχουν μεγαλώσει και έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο λίγο μικρότερο από το ενήλικο. Έχω 4-5 αυγωμενες γαρίδες και εξακολουθώ να χάνω τις ενήλικες.

Είναι δυνατόν να είναι μόλυνση. Αλλαγές έχετε κάποια βοήθεια.
Είναι δυνατόν να είναι από το χαλασμένο υπόστρωμα?
Από κάποια τροφή που ταΐζω?
Από την uv?
Από τα almost leaves
Από τα mineral rocks?

Σας ευχαριστώ.
Σου εχω κοκκινισει τα επικινδυνα που δεν επρεπε να κανεις.
Οταν ειχες τα ψαρια μεσα, το φιλτρο ειχε μια συγκεκριμενη βιολογια, τοση οση μπορουσε να συντηρησει η συγκεκριμενη ιχθυοφορτιση.
Οταν εμειναν μονο οι γαριδες, η βιολογια σου αρχισε να μειωνεται τοσο, οσο επετρεπαν οι ρυποι που παρηγαγε το συνολο των γαριδων (αμελητεο).
Αυτο σε συνδυασμο με την αυξηση της τροφης που εριχνες, παρηγαγε αιχμες αμμωνιας, (μη μετρησιμες) που μεχρι να τις διασπασει το (αποδυναμωμενο πλεον) φιλτρο, εκαναν την ζημια, ειναι που ειναι πολυ ευαισθητες...
Τωρα γιατι εχανες πρωτα τις παλιες σου, πιστευω γιατι ειχαν συνηθισει σε συγκεκριμενες συνθηκες, και δεν αντεξαν τις συντομες και πολλες μεταβολες. (ποιο gh booster χρησιμοποιησες);
Οι λαθος συνθηκες δεν ειναι τοσο επικινδυνες, οσο θανατηφορες ειναι οι ασταθεις συνθηκες.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει.
Θα ελεγα, αν κρινεις οτι μπορει και να εχει βυθιστει αφαγωτη τροφη στο μερος του χαλικιου που εριχνες την τροφη, (αν εχεις καποιο συγκεκριμενο), κανε σκουπα οσο πιο απαλα μπορεις, ωστε να μειωσεις τα οργανικα στην επιφανεια του.
Μην το κανεις σε ολη την επιφανεια του χαλικιου, για να μην διαταραξεις μαζικα την βιολογια στο χαλικι.
Αν μπορεις να κανεις μικρες καθημερινες αλλαγες, με νερο οσο γινεται περισσοτερο κοντα στις παραμετρους του ενυδρειου, ειδικα στην θερμοκρασια.
Και οσο μπορεις την τροφη με τσιγκουνια!
Για τις crs καλυτερα 2 ταισματα με μικρη ποσοτητα τροφης, παρα ενα και μεγαλο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
 
Page generated in 0,03274 seconds with 11 queries