Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 27-01-10, 18:08
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντάω με τα αντίστοιχα νούμερα στις παρατηρήσεις σου, γιατί δεν μπορώ να το κάνω quote.

1. Την ελάχιστη αντίληψη της λογικής των υπολογιστών, την έχω. Το ότι έχει programmable logic με πύλες μου αρέσει, στην άλγεβρα Bull ήμουν πολύ καλός σαν φοιτητής (χρόνια πριν). Αλλά θέλοντας το καλοκαίρι που μας πέρασε να σχεδιάσω ένα gadget για την μηχανή μου (όπως κατάλαβες είμαι τρελός με τα gadget, θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου gadget freak) διάβασα πάλι όλες τις πύλες, οπότε η λογική τους μου είναι κατανοητή. Αλήθεια, που χρησιμοποιείς αυτή την programmable logic στον ghl;
...
Η programmable logic μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη δημιουργία σύνθετων κανόνων-ρυθμίσεων στο controller. "Σύνθετες ρυθμίσεις" ονομάζω τις ρυθμίσεις που χρειάζεται να ισχύει πάνω από μια συνθήκη για να ενεργοποιηθούν. Για παράδειγμα, ο οζονιστήρας μου θέλω να λειτουργεί για 12 ώρες την ημέρα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ το redox (ή ORP) στο ενυδρείο μου βρίσκεται μεταξύ 320 και 380mV. Πρέπει να ισχύουν δηλαδή και οι δυό αυτές προϋποθέσεις-συνθήκες ώστε να ενεργοποιηθεί ο οζονιστήρας μου...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries