Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #76  
Παλιά 04-03-09, 00:30
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι υπολογισμοι ειναι σωστοι μονο που για να εχεις ασφαλες συμπερασμα υπαρχουν ακομα φορτια που πρεπει να υπολογισεις. επισης πρεπει να βρεις το COP (coefficien of performance)σε σχεση με τη μεγιστη και την ελαχιστη διακυμανση της θερμοκρασιας κατα τη διαρκεια της μερας.να προσεξεις τη διαφοροποιηση της θερμοκρασιας μεταξυ μεγιστης και ελαχιστης θερμοκρασιας του συστηματος σου
Ποια φορτία υπάρχουν ακόμα ?

Για τη θερμοκρασία χώρου έχω πάρει τη χειρότερη περίπτωση που έχω μετρήσει εσωτερικά και είναι 32 βαθμοί μεσημέρι καύσωνα και υπολογίζω να την κατεβάσω στους 27. Οι διακυμάνσεις δεν με απασχολούν γιατί θα αναλάβει ο eliwell να κρατάει σταθερή θερμοκρασία. Αυτό που με απασχολεί είναι να μπορεί να ανταπεξέλθει το peltier στη χειρότερη περίπτωση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πολλοι ακομη παραγοντες αλλα μην μπαινεται τοσο στα βαθια, εκτος αν θες φιλε Yannis να φερεις την θερμορασια του ενυδριου σου στο μεγιστο της αποδοσης του πελτιερ, πραγμα που εμαι σιγουρος πως δεν ισχυει.. Δεν γνωριζω πολλα για αυτο το θεμα, οι υπολογισμοι σου ειναι καθαρα με τις απωλειες απο τα μηχανηματα σου η υπολογισες και το ποσοστο που αποβαλεται στην ατμοσφαιρα και οχι στο νερο του ενυδριου σου..???
Οι απώλειες ωφείλονται
1. Στη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ενυδρείου και περιβάλλοντος
2. Στη παραγωγή θερμότητας από το φωτιστικό.
3. Στη παραγωγή θερμότητας από τις αντλίες του ενυδρείου
4. Στη παραγωγή θερμότητας από το peltier (I^2 * R)

Τα 1,2 και 3 πρέπει να τα μεταφέρει το peltier από την κρύα πλευρά στη ζεστή και τα 1,2,3,4 πρέπει να μεταφέρει ο ψύκτης από τη ζεστή πλευρά στο περιβάλλον (το 3 το σκέφτηκα μόλις τώρα).

Δεν θέλω να πιάσω τη μέγιστη απόδοση του peltier. Aυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να φύγω 2 εβδομάδες το καλοκαίρι χωρίς αναπληρώσεις και πλημμύρες αλλά και χωρίς να βρώ επιστρέφωντας ψαρόσουπα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,35476 seconds with 11 queries