Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 21-03-07, 17:55
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Αντέχετε να γράψω κι άλλο ;
Γράφε γράφε... έχουμε μελετηρά παιδάκια εδώ (για μένα πάει αυτό )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις ναι....εσενα σε βλεπω χλωμο
Αρκεί να μη σε ξεκάνουμε βέβαια !!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που εγώ κάνω λοιπόν είναι να υπάρχει στο ελάχιστο το κάθε στοιχείο.Αφού εξασφαλίσεις την τροφή (co2) σου δείχνουν τι τους λείπει και προσθέτεις αλλά σε σταθερές και μικρές δόσεις .....
Η λίπανση και το τι έχουν ανάγκη τα φυτά, ήταν πάντα το μεγάλο μου βάσανο, έστω και με τον πίνακα αγγαλιά. Μέχρι κάποιο σημείο,καλά τα πάω. Απο κει και πέρα όμως μου'ρχεται να πάρω τον πίνακα παραμάσχαλα και να πηδήξω από το μπαλκόνι (σαν τις Σουλιώτισσες ένα πράγμα!!) Ε.... δεν είναι ακριβώς και "ένα κι ένα κάνουν δύο".
Μπήκα λοιπόν κι εγώ πριν από πολύ καιρό στο AGA, είδα το ενυδρείο κάποιου που είχε φυτά πάνω κάτω σαν τα δικά μου, και ακολούθησα τη λίπανσή του. (Μπακαλίστικος τρόπος μεν, ψιλοδούλεψε δε )
Απο κει και πέρα, προχωρούσα ανάλογα με αυτά που ζητούσαν τα φυτά μου (όσα καταλάβαινα τουλάχιστο). Οταν είδα, ας πούμε, ότι μου κιτρίνισαν τα φύλα, αύξησα λίγο τον σίδηρο, κλπ.

Βέβαια, κάποια στιγμή προφανώς παραέριχνα λιπάσματα, και αυτό φάνηκε και από το ότι αυξήθηκε η άλγη, και από το ότι παρά το ότι μείωσα τις δόσεις κατά 1/3 λόγω άλγης, τα φυτά μου συνεχίζουν να αναπτύσσονται στο φούλ. Αρα αυτό το 1/3 δεν τους χρειαζόταν.

Λοιπόν
Αυτή τη στιγμή δεν έχω δεν έχω φύλα με τρύπες, σάπια, κιτρινισμένα και διάφορα τέτοια "δυσάρεστα" πράγματα. Βλέπω ότι τα φυτά μου αναπτύσσονται υγειή, και με μεγάλο ρυθμό.
Αρα η λίπανση δεν είναι ελλειπής.

Η bba έχει μειωθεί πάρα πολύ (όχι τελείως βέβαια).
Αρα δε ρίχνω μεγάλες δόσεις (όχι πολυ τουλάχιστο), οπότε δε χρειάζεται μεγάλη μείωση.

Αυτό που ..."καλά κρατεί" βέβαια, είναι η φίλη μου η spot, που γιαυτό και μειώθηκε φωτισμός.

Οπότε, μπορώ να μειώσω κατά πολύ λίγο ακόμα τα λιπάσματα για να καλυψω την περίπτωση που φταίνε οι δόσεις μου για όση άλγη υπάρχει ακόμα, αυξάνοντας μόνο λίγο το nitrogen για την περίπτωση που έχει να κάνει και με τα χαμηλά νιτρικά μου.

Υ.Γ.
Η παραπάνω γλωσσοδιάρροια (όπως λέει και ο klaz,) απ'ότι ίσως καταλάβατε, ήταν γραπτό διαγώνισμα για να καταλάβω αν έπιασα σωστά το νόημα από αυτά που διάβασα.
Καλά τα λέω όμως, ή πήρα φόρα και αμολάω μπαρούφες?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 21-03-07 στις 18:16
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01750 seconds with 11 queries