Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-03-09, 09:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Caridina japonica, apple snails και σκληρότητα νερού

Στο ενυδρείο μου δεν έχω πλέον ψάρια παρά μόνο δυο διάφανα γατόψαρα. Είναι 100 λίτρων φυτεμένο κι έβαλα 6 γαρίδες caridina japonica. Έχω και δυο apple snails τα οποία γέννησαν και γέμισε το ενυδρείο σαλιγκαράκια.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά 3 γέννες το ένα σαλιγκάρι μεγάλωσε το κέλυφός του αλλά έχει κακό χάλι και υπάρχει και μια τρύπα. Μετρήσεις για σκληρότητα δεν κάνω και πίστευα πως θα έχω πάντα ανεβασμένη σκληρότητα λόγο του σκληρού νερού που έχει η Δράμα.

Μήπως έπεσε η σκληρότητα με την εμφάνηση (μεγάλωμα ) των μικρών που θέλουν κι αυτά για να κάνουν κέλυφος; Αν ανεβάσω την σκληρότητα θα έχουν πρόβλημα οι γαριδες; Ξέρω ότι δεν θέλουν πολύ σκληρό νερό.

Και κάτι ακόμα. Οι γαρίδες είναι συνέχεια γεμάτες αυγά εδώ και πολύ καιρό. Δεν πιστεύω να μην γέννησαν τόσους μήνες! Απλά ξαναγεννάνε. Φυσικά μωρά δεν είδα ποτέ γιατί θα τα τράβηξε το φίλτρο, αλλά μήπως κι αυτές με τις γέννες τους μειώνουν την σκληρότητα του νερού;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries