Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #73  
Παλιά 08-10-14, 11:42
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ναι ενυδρειακο βαμβακι εχω βαλει απλα νομιζα οτι το λενε ετσι!!!
ξερεις κατι...εχω ψιλομπερδευτει γιατι η ροη ξεκιναει απο κατω στο 2217 που εχω!!!εισοδο δηλαδη εχω απο κατω!!
εγω εχω (με σειρα απο κατω που ξαναλεω εχω εισοδο) σφουγγαρια - βιολογικο-ενυδρειακο βαμβακι!!
(θα βαλω κ τα πλαστικα σημερα)
μηπως τα εχω αναποδα;;δ νομιζω!!
απλα εχω διαβασει οτι σαν πρωτο παει το ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει την πολυ βρωμια!!μηπως πρεπει να το βαλω κατω κατω πριν τα σφουγγαρια;;πως θα το αλλαζω ομως...θα πρεπει να τα βγαλω ολα....
εχω μπερδευτει....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελευταίο μπαίνει στο συγκεκριμένο φίλτρο σύμφωνα με τα λεγόμενα της Eheim, το ενυδρείακο βαμβάκι. λογικό είναι, είναι στο τέλος για να κρατάει ότι δεν κατάφεραν να κρατήσουν όλα τα προηγούμενα υλικα κ κυρίως τα πολύ μικρα μικρα. αν το βάλεις στην αρχή θα μπουκώνει παρά πολύ γρήγορα ίσως κ σε μια δύο μέρες κ θα χρειάζεται αλλαγμα κάθε λίγο.
Η απάντηση δώθηκε ήδη... από τον Γιάννη.
Η σειρά των υλικών έχει ώς εξής (ως προς την ροή)... προφιλτράρισμα (μηχανικό), βιολογικό υλικό, χημικό (ΑΝ απαιτείται), βαμβάκι.
Ο λόγος είναι απλός... το τελευταίο στάδιο κρατάει οτιδήποτε θα μπορούσε να περάσει στο ενυδρείο (επειδή είναι ψιλό). Επειδή χρειάζεται συχνή αντικατάσταση... μόλις ανοίξεις το φίλτρο είναι μπροστά σου. Το αλλάζεις κλείνεις το φίλτρο.. και είναι έτοιμο για επαναλειτουργία.
Μπορείς βέβαια να κερδίσεις χώρο στο φίλτρο (για επιπλέον υλικά)... ΑΝ βάλεις το προφίλτρο εκτός (φίλτρου) ... δηλαδή μέσα στο ενυδρείο (στον σωλήνα εισόδου).
Η ΕΗΕΙΜ έχει αυτό...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=23

μπορείς όμως να το κάνεις και με κάποια "πατέντα"... όπως πχ. αυτό.-

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01929 seconds with 11 queries