Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-11-16, 14:11
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Να σας ευαχαριστήσω θερμά όλους για τις ιδέες και τις γνώμες σας, τις οποίες λαμβάνω σοβαρά υπόψη. Τάκη το ξύλινο ενυδρείο έχει σοβαρά πλεονεκτήματα για μένα - σαν υλικό το ξύλο μου είναι πολύ οικείο. Την στεγανοποίηση φοβάμαι μόνο... τί θα έλεγες για πολυεστέρα και plexiglass; Υπερβολή θα μου πεις και κόστος - σιγουριά θα σου απαντήσω... Τα πλακάκια που ανέφερα προφανώς από κάτω υπάρχει στεγανωτικό υλικό και μεταλλικό πλέγμα γιατί όπως και εσύ είπες το ξύλο είναι εύκαμπτο. Κόντρες εννοείται ότι θα μπουν παντού, τώρα αν ακουμπά και η πίσω επιφάνεια στον τοίχο νομίζω ότι θα είναι ακόμη καλύτερα. Πάντως είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εκμεταλλευτώ την εμπειρία σου αλλά και το γεγονός ότι μένουμε πολύ κοντά...

Το τί ψάρια θα βάλω δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, το θεωρώ δευτερεύον από την άποψη ότι σε τόσα λίτρα βάζεις ότι θέλεις. Σαν μια πρώτη πρόχειρη σκέψη θα προτιμούσα ταγκανίκα και γενικά όχι φυτεμένο. Δεν με ξετρελλαίνει η ιδέα των φυτεμένων ενυδρείων γιατί θέλουν περισσότερη φροντίδα (κλαδέματα κ.λ.π.) θα πρέπει ο φωτισμός να είναι προσεγμένος και ακριβότερος, και τέλος όποτε έβαλα φυτά στο ενυδρείο γέμισα σαλιγκάρια που δεν χωνεύω καθόλου.

Από χρόνο τώρα, το project θα ξεκινήσει από το νέο έτος. Τότε θα αδειάσει το σπίτι ο παλιός ιδιοκτήτης. Μέχρι τότε μπορώ να ονειρεύομαι και να κάνω σχέδια. Θα ξεθάψω από πατάρια και αποθήκες όλα τα παλιά ενυδρειακά μου σύνεργα! Και όσο για τους τρείς διαφορετικούς βιότοπους δε μπορώ να πω τίποτα ....διαβάζει η γυναίκα μου το forum Τώρα μιλάμε για το ΜΕΓΑΛΟ!

Υ.Γ Οταν με το καλό αδειάσει ο χώρος - γιατί τώρα δεν θέλω να ενοχλώ τον ηλικιωμένο κύριο που κατοικεί - και μπορώ να δω με την ησυχία μου και με λεπτομέρεια το χώρο θέλω να εξετάσω το ενδεχόμενο χτιστής βάσης!!! Απόλυτη λύση έτσι?
Δεν θυμάμαι αν στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχουν τα εξαιρετικά παλιά πλακάκια μωσαϊκού που κοσμούν το σπίτι - αυτός είναι ο μόνος μου ενδοιασμός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01534 seconds with 11 queries