Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 01-03-13, 17:10
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
So60 δεν είπα μόνο αυτό....διάβασε ολόκληρη την φράση
Οι μελέτες που αναφέρεις είναι χρήσιμες και ενημερωτικές
αλλά αφορούν ιχθυοκαλλιέργειες βρώσιμων ψαριών και χρηματοδοτούνται για να γίνουν ώστε να αυξήσουν την παραγωγή (και τα κέρδη) των παραγωγών.

Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει τα ψάρια μου να πιάσουν το μάξιμουμ του βάρους τους.
Θέλω να είναι υγιή, ζωηρά, καλοσχηματισμένα, ανθεκτικά, με έντονα χρώματα και μεγάλη διάρκεια ζωής.
Στο χόμπυ μας το σύνηθες φαινόμενο δεν είναι κάποιος να ταΐζει λίγο αλλά να υπερβάλλει. Αυτό είναι ένας από τους παράγοντες που δεν βλέπουμε συχνά ψάρια να πλησιάζουν το προσδόκιμο ζωής τους ενώ είναι πιο εύκολο στο ενυδρείο απ' ότι στη φύση.

Δεν αντιδικούμε, η συζήτηση είναι πάντα χρήσιμη
Οι μελέτες χρηματοδοτούνται για να γίνονται και να εφαρμόζονται στις ιχθυοκαλλιέργειες όπως λες, είτε πρόκειται για βρώσιμα ψάρια, είτε πρόκειται για "διακοσμητικά".
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς βλέποντας τους παράγοντες που εξετάζουν, είναι να φέρουμε τα συμπεράσματά τους στα μέτρα ενός ενυδρείου.
Εννοώ δηλαδή ότι, αν απομονώσω ένα από τα συμπεράσματα μιας μελέτης που λέει π.χ. ότι ταΐζοντας με 5% του σωματικού βάρους θα έχω τη μέγιστη δυνατή ανάπτυξη και δεν διαβάσω παρακάτω που λέει ότι έτσι όμως μειώνεται ο μέσος όρος ζωής, ότι το νερό μου θα χαλάσει σε μία μέρα, κ.λ.π., τότε την πάτησα.

Και βέβαια δεν αντιδικούμε, αλλά η συζήτηση από αλλού ξεκίνησε και αλλού μας πήγε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries