Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 17-06-07, 14:20
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή Πρόβλημα με το νερό

Καλησπέρα παιδιά!
Εδω και περιπου έξι μήνες ασχολούμαι με μονομάχους. Συγκεκριμένα έχω 3 54λτ ενυδρεία. Το ένα έχει διαμορφωθεί με χωρίσματα και φιλοξενεί έξι αρσενικούς, το δέυτερο το κρατάω ως αναπαραγωγής και είναι στρωμένο με φυτά και στο τρίτο στο οποίο έχω πρόβλημα έχει μέσα 6 θυληκές μονομάχους, 3 πλακόστομους και 2 γατόψαρα.
Στο τελευταίο ενυδρείο αν και αρχικά το είχα φυτέψει το υπόστρωμα δεν ήταν κατάλληλο και επειδή είδα τα φυτά να έχουν προβλήματα τα μεταφύτεψα στο ενυδρείο αναπαραγωγής και κράτησα μόνο το μυριοφυλλο στην επιφάνεια που αρέσει στισ μονομαχίνες. Για να μη μείνει κενό και επειδή είχα πλακώστομους μέσα που θέλουν κρυψώνες έβαλα μία ηφαιστιακή πέτρα και μου πρότειναν να βάλλω και ένα κομμάτι ξύλο,αν και είχα ακούσει ότι ίσως να προκαλέσει πρόβλημα..Το παιδί με διαβεβαίωσε ότι όχι μόνο δε θα προκαλέσει πρόβλημα,αλλά είναι ιδανικό για τους πλακόστομους μιας και τους αρέσει να "δαγκώνουν" το ξύλο και τους προσφέρει πολλά θρεπτικά. Η μόνη παρατήριση που μουκανε είναι πως θα σκουρήνει κάπως το χρώμα του νερού, όπως και το παρατήρισα. Ωστόσο μετά απο μιά εβδομάδα το νερό άρχισε να μου μυρίζει έντονα και είχε γίνει αρκετά θολό σε βαθμό να πιστεύω πως κάποιο ψάρι έχει πεθάνει.Επιπλέον στην επιφάνεια παρατήρισα μερικές μεγάλες φυσσαλίδες ανάμεσα στο μυριοφυλλο και μια θολή΄"πέτσα" στην επιφάνεια του νερού. Ελενξα τη χημεία του νερού αλλά ήταν μια χαρά όλες οι μετρήσεις. Αναγκάστηκα και άλλαξα όλο το νερό του ενυδρείου και έβαλα το μισό νερό από άλλο ενυδρείο και το υπόλοιπο καθαρό (αποχλωριωμένο). Πάλι έβαλα το ξύλο και τη λάβα και το μυριόφυλλο αφού τα ξέπλυνα πάρα πολύ καλά. Πέρασαν πάλι 2 μέρες και το νερό είναι πάλι θολό και μυρίζει, έκανα πάλι τεστ νερού και οι μετρήσεις είναι καλές αλλά το νερό παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα...
Κάποια συμβουλή;;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries