Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 09-01-10, 00:16
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
θ ηθελα να κανω καποιες καλοπροαιρετες παρατηρησεις παιδια και δεν θα ηθελα να παρεξηγηθουν απο κανενα.

Με την ίδια καλή διάθεση να πω κι εγώ τη γνώμη μου!

Στις τελευταιες 4 συναντησεις το κλιμακιο μας θυμησει ΜΠΙΤ ΠΑΖΑΡ καποιοι το παρατηρησαν αλλα το αφησαν να περασει ετσι λογω οτι μπορει να ηταν παροδικο δυστυχως ομως δεν ηταν παροδικο.

Οι περισσότεροι από εμάς πλέον συχνά έχουμε περισεύματα από κλαδέματα και άλλα ζωντανά. Επειδή ούτε το χόμπυ μας είναι φθηνό, αλλά και η πλειοψηφία τουλάχιστον από εμάς δεν είμαστε άνθρωποι που διαθέτουμε ούτε ιδιαίτερα πολλά χρήματα να επενδύσουμε στο χόμπυ, αλλά ούτε και πολύ χρόνο για να τρέξουμε από τη μιά άκρη της πόλης στην άλλη για 2-3 ριζούλες, δεν το βρίσκω αξιόμεμπτο! Δεν είναι κρίμα όλα αυτά να καταλήξουν στον κουβά; Η συνάντηση απλά παρέχει τη διευκόλυνση τόπου και χρόνου!

θελω λοιπον οσοι συμμετεχετε να δειτε την συναντηση οχι μονο σαν παρε φυτα δωσε φυτα ψαρια κ.τ.λ αλλα σαν μια ευκαιρια που δινεται σε ολους μας να αναπτυξουμε το χομπι μας

Μέσα από το πάρε δώσε όμως αναπτύσεται και το χόμπυ! Είδα φυτά που ποτέ δεν είχα συναντήσει σε μαγαζιά και εάν τα είχα δει δεν τα είχα πρόσεξα ποτέ μου. Ρωτώντας "Παιδιά τι δίνετε;" έμαθα για τις απαιτήσεις κάποιων φυτών και απέφυγα σκοπέλους (όπως του να πάρω κούμπα σε ενυδρείο χαμηλων απαιτήσεων). Έμαθα για ασπόνδυλα, για ψαράκια για τεχνικές διατήρησής τους. Γιατί εκεί κι όχι αλλού; Γιατί εκεί τα είχα μπροστά μου. Και τα ίδια αλλά και αυτούς που είχαν την μέχρι τώρα εμπειρία της φιλοξενίας τους! Αυτό δεν προάγει το χόμπυ μας;

σε μια ασχολια που θα μας φερει πιο κοντα σε αλλους συναθρωπους μας που εχουν ιδια τρελλα να μαθουμε ο ενας απο τον αλλον να προωθησουμε το συλλογο μας ρε παιδια να προσπαθησουμε να κανουμε κατι που να που θα μας κανει να νιωσουμε την μαγεια του χομπι μας.

Κρις κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά στο τραπέζι όσους καθόμαστε! Έχεις δει πιο ετερόκλητη παρέα; Από ανθρώπους που δε βγάλαν το σχολείο, μέχρι ανθρώπους με πτυχία και master. Από φοιτητές, ανεργους, δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους και επιχειρηματίες. Από ελεύθερους και οικογενειάρχες. Από 18 ετών έως +50 (εάν δεν κάνω λάθος). Αφουγκράσου! Όλοι μιλάνε! Για τι μπορεί να μιλάνε όλοι αυτοί στα πηγαδάκια τους; Τι κοινό ενδιαφέρον μπορεί να έχουν; Τί τους ενώνει;
Η μαγεία του χόμπυ!

Σε αυτά τα πηγαδάκια, και εσύ ήσουν μέσα, έμαθα για το πως θα βελτιώσω τη διάταξη του φωτισμού στο καπάκι του ενυδρείου μου. Εκεί μου εναφέρθηκαν εργαλεία που δεν ήξερα ότι υπάρχουν για να γίνει σωστή δουλειά (τροχάκι). Εκεί έμαθα πως θα απαλλαγώ από το κολλημένο εσωτερικό φίλτρο μου, το πως θα βουλιάξουν τα ξύλα μου...
Εάν έχεις κάποια ιδέα που θα μας κάνει να νιώσουμε καλύτερα τη μαγεία του χόμπυ μας, πες την και να δούμε πως να την υλοποιήσουμε!!!

Υπαρχουν τοσα θεματα που αφορουν το ενυδρειο και γενικα το συλλογο που μπορουμε να βρουμε θεμα συζητησεις ανα πασα στιγμη.

Προτείνεις να γίνονται δηλαδή καθολικές και συντονισμένες συζητήσεις επάνω σε συγκεκριμένα θέματα; Γιατί θέματα του συλλόγου δεν αναρτώνται αρχικά τουλάχιστον στο GAB;
Νομίζω οι προτάσεις σου θα ακουστούν από όλους μας με ενδιαφέρον! Και όποιου άλλου έχει να προτείνει κάτι!!!

Δε λεω καλος ο καφε και το χαχα αλλα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να διξουμε πλεον οτι δεν βρισκομαστε ετσι απλα για να ανταλλαξουμε φυτα κ.τ.λ αλλα ειμαστε μια παρεα που εχουμε στοχο και οραμα.

Μα το όραμά μας και ο στόχος μας (η σωστή διάδοση της ενυδρειοφιλίας και η εξασφάλιση των καλύτερων δυνατόν συνθηκών διαβίωσης για τα είδη που φιλοξενούμε) πληρώνεται και μέσω του GAB (που χωρίς αυτό αμφιβάλω εάν θα υπήρχαν συναντήσεις πέρα των Αθηνών και θα βασανίζαμε οι περισσότεροι από μας χρυσόψαρα σε γυάλες, με την απορία τί έχουν τα έρημα και ψοφούν) και μέσω των συναντήσεών μας. Τα ανταλλάξιμα είδη είναι απλά ένα ακόμα γρανάζι στο μηχανισμό αυτό! Σκέψου ότι για κάποιους αυτό μπορεί να αποτελέσει την αφορμή για να έρθουν κοντά μας και τελικά πόσα θα αποκομίσουν σε γνωστικό επίπεδο πλέον! Ανεπίδεκτοι θα υπάρχουν πάντα, αλλά με το να γίνουμε αυστηροί ή απόλυτοι μάλλον θα απομακρύνουμε χομπίστες από κοντά μας. Όχι για τα φυτά που ενδεχωμένως θα στερηθεί κάποιος, αλλά για το αίσθημα της απαγόρευσης που θα γευτεί...
Κάποιος μπορεί να "τρώει ξύλο" από τη γυναίκα του, από τα παιδιά του, από το αφεντικό του και να έρχεται ακριβώς για την χαλαρή παρεϊστικη ατμόσφαιρα που επικρατει, τον καφε και να πει δυό λόγια γύρω από τη μούρλα του ενυδρείου, χωρίς να τον κοιτάνε σαν ηλίθιο οι άλλοι...


Αυτα ειχα να πω και ξερω οτι καποιοι θα με πουν ρομαντικο καποιοι θα με κραξουν αλλοι θα συμφωνησουν αλλα αυτο που ηθελα να πω και με στεναχωρουσε το ειπα ευχαριστω που με ακουσατε

Καλά έκανες και τα είπες γιατί πάντα μέσω των γόνιμων και μη εριστικών συζητήσεων σαν και αυτή, ΠΑΝΤΑ βγαίνει κάτι καλό!!!
Οφείλουμε ένα συγνώμη στον Μιχάλη Τσοπανίδη που δεν τον αναφέραμε ούτε αυτόν, ούτε τις πολύ μεγάλες διακρίσεις που κατέκτησε σε διεθνή διαγωνισμό ΚΟΙ στην Ιαπωνία!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02222 seconds with 11 queries