Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-09-13, 10:38
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλημέρα In the pond.


Εννοείται θα μπουν βέργες στο παλιό μπετό. Και εννοείται θα σπάσει και θα τριφτεί για να γίνει τραχύ. Η ερώτηση μου αφορούσε το σημείο σύνδεσης του παλιού με το νέο. Στο σημείο εκείνο ότι και να κάνεις θα υπάρχει μια μικρή ρωγμή. Το πέρασμα με τσιμεντοκονίαμα και μετά με κάποιο τσιμεντοειδές μονωτικό θα την έκλεινε αυτή την ρωγμή (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τον πάτο της λίμνης που η πίεση στα τοιχώματα ανεβαίνει αρκετά)?
Όπως και να έχει αποφάσισα ότι η κατασκευή όπως έχει είναι ήδη 40 – 50 χρονών και δεν αξίζει να γίνει κάτι πάνω σε αυτή. Μάρτιο – Απρίλιο, θα ξηλωθεί όλο και θα γίνει καινούρια κοντά στα 3 κυβικά.
Όχι τίποτα άλλο, βλέποντας την δική σου και μερικές άλλες λίμνες, αισθάνομαι και άσχημα απέναντι στα ψάρια μου.


Μιας και θα το κάνω από την αρχή λέω να το κάνω σωστά οπότε κοιτάζω και για Bottom drain. Η απορία μου είναι πως διαλέγεις σωλήνες όταν έχεις μια δεδομένη ροη σε λίτρα. Για να κυκλοφορώ ας πούμε 5.000 λίτρα την ώρα, τη διάμετρο πρέπει να έχει η σωλήνα του bottom drain και όλες οι σωλήνες που ακολουθούν μετά από αυτό ( ανάμεσα στα φίλτρα ). Αν η αντλία ζητάει περισσότερο νερό απ αυτό που μπορούν να παρέχουν οι σωλήνες δεν έχεις πρόβλημα?


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries