Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 26-06-17, 08:42
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τα ανεμιστηράκια που χρησιμοποιώ είναι 7 φ12 ''κινεζούρες'' του πλαισίου. Αναγράφουν ως χαραχτηριστικά, ταχύτητα 1200 rpm, επίπεδο δορύβου 22dbA, ροή αέρα 35CFM ονομαστικό ρεύμα 0,14A. Προφανώς όλα αυτά στα χαρτιά καθώς π.χ, μου έχει τύχει καινούργια αντλιούλα ''κινεζούρα'' να γράφει ονομαστική παροχή 2000lt/h στο 1μ και να έχει την ίδια ή και μικρότερη ροή από ''Γερμανική'' JBL , με παροχή 800lt/h. Mου κάνει εντύπωση που έχεις τόσο θεαματικά αποτελέσματα με το δικό σου σύστημα, καθώς 6 βαθμοί πτώσης θερμοκρασίας, είναι ακόμη και θεωρητικά πολύ δύσκολο να επιτευχθεί και μάλιστα σε ψύξη νερού. Ακόμη και ο ανεμιστήρας της Ηunder που έχω στο δωμάτιό μου δεν καταφένει να ρίξει τη πραγματική θερμοκρασία δωματίου κάτω από 1,5 με 2 βαθμούς ( Ασχετα με το πόση δροσιά αισθανόμαστε εμείς). Το ίδιο συμβαίνει και με τον Αυστραλέζικο ανεμιστήρα του 60-70 που ξέθαψα από την αποθήκη, και ο οποίος λειτουργεί με εξάτμιση νερού. Παρότι έχει ισχύ 250w και λειτουργούσε στο δωματιάκι με τα ενυδρεία που δεν είναι μεγαλύτερο από 3.5Χ3μ και στη μεγαλύτερη ταχύτητα έπερνε τα χαρτιά από το τραπεζάκι και τα στροβίλιζε στον αέρα, δεν κατάφερνε να ρίξει τη θερμοκρασία εκεί μέσα, κάτω από 2,5 βαθμούς και του νερού κάτω από 1.5, όταν φυσούσε σε ανοικτά καπάκια και υπό ορισμένες γωνίες σηκωνε κυριολεκτικά το νερό από την επιφάνεια του ενυδρείου ! Πράγματι αναλογικά τα καλύτερα πρακτικά αποτελέσματα τα πέτυχα με τα παρόντα ανεμηστηράκια, αλλά και πάλι, αμφιβάλω, αν τα ψαράκια θα μπορέσουν να τη βγάλουν καθαρή σε έναν αληθινό καύσωνα, τον Αυγουστο όταν θα λείπω και δε θα είμαι σε θέση να ρίξω μέσα στο νερό παγοκύστες , ή να τους κάνω μεγάλες αλλαγές νερού. Δυστυχώς δε χωράνε άλλα ανεμηστηράκια. Ηδη για να βάλω τα υπάρχοντα, αναγκάστηκα να καταργήσω το 1 καπάκι και να βάλω όλους τους ανεμιστήρες σε προσαγωγή αέρος, και να κάνω παθητική απαγωγή!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries