Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 06-05-11, 13:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

0Κοιτα, ενα ενυδρείο κινεζικο με καπακι φιλτρο και θερμαντήρα, 60*30*40(μ*π*υ) το είχα παρει 72ευρω. Μπορεί και να βρεις στις αγγελιες κανενα μεταχειρισμενο ενυδρείο. Μετα θα χρειαστείς μια λαμπα UV που κοστίζει γυρω στο 20αρικο.

Αμα θες, μπορεις να παρεις απο ΙΚΕΑ ενα πλαστικό κουτί 65 λιτρων με 6 ευρω. Μετα απο καποιο πετ αγοράζεις ενα φιλτρο με 10 ευρω (ας πουμε) και εναν θερμαντηρα με 15. Είσαι στα 30. Μετα θα χρειαστεις φωτισμό. Εγώ πηρα ενα σποτακι απο ΙΚΕΑ που βιδωνει πανω σε επιφανειες με 7 ευρω. Η UV οπως ειπα εχει γυρω στο 20αρικο. Και θα χρειαστεις ενα φωτιστικό καταλληλο για αυτη. Καλο είναι το καπελο, της λαμπας, να καλυπτει ολη την λαμπα για να μην πεφτει απευθειας το φως στα ματια σου. (δεν θα παθεις και τιποτα, αλλα καλου κακου!)

Απλα να ξέρεις οτι το πλαστικό δεν είναι τελειως διαφανες, και θα κοιτας απο πάνω. (Φαινονται τι κανουν απο το πλαι αλλα οχι και τοσο καλα).

Το μεγεθος αυτο είναι οκ, για αρχή, και θα τους κρατήσει 2-3 χρονια μαλλον.

Αμμο καλυτερα να μην βαλεις, γιατί θα λερωνεται πολυ. Το καλυτερο ειναι το χαλικι, αλλα αμα δεν θες το χοντρο χαλικι, υπάρχει και ποιο ψηλο.

Τώρα, για τα διακοσμητικά. Εμενα είναι 6 ετων, και δυνατή χελώνα. Στο πλαστικό κουτί που την εχω (το ιδιο που σου περιεγραψα) εχω μερικες πετρες. Οποτε κανω καποιο βουναλακι μεσα σε ώρες το εχει ισοπεδώσει. Αμα παρεις γυαλινο ενυδρείο, καλύτερα να ψαξεις να βρεις μια μεγαλη πετρα ωστε να μην μπορουν να την ρίξουν και σπασει το ενυδρείο.

Να φανταστείς, εγω ετοιμαζω στην δικια μου ενα ενυδρείο 200 λιτρα (114*42*42) και δεν θα βαλω καθολου πετρες, αλλα θα φτιαξω εξοχες κτλπ απο φελιζολ.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries