Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 06-06-04, 19:47
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Μιστερ Niktso,επειδή πολύ κριτική έφαγα και δεν είχα σκοπό να σπαταλίσω το Σαββατοκύριακό σου να απαντάς σε μένα και τις ''βλακείες'' που κατ' εσέ γράφω,θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.Κατ' αρχήν ποτέ δε γράφω κάτι που δε το έχω δοκιμάσει ή τώρα ή στο παρελθόν ή το έχω δει να λειτουργεί σε άλλα ενυδρεία.Σε καμιά περίπτωση δε διεκδίκησα δάφνες αυθεντίας, ουτε το ''παίζω'' αλάνθαστος κ.τ.λ.Τρίτον δε είμαι ο Ωνάσης και γι' αυτό δε μπορώ για ένα μικρό ρεεφ να ξοδέψω τουλάχιστον 3000ευρώ,που πιστεύω πως το θεωρείς τουλάχιστον απαραίτητο, και να θέλω και κοντά τα 100 κάθε μήνα για αλλαγές, τροφές, βιβλία κ.τ.λ.
Έτσι λοιπόν προσπαθώ να βρω εναλλακτικές μεθόδους, να διορθώνομαι και να ακούω.Έχω δει αρκετά συστήματα και μάλιστα αρκετά μεγάλα σε διάφορα μέρη της Ευρώπης, πως λειτουργούν.
Από αυτά λοιπόν εκκινόντας διατυπώνω τισ απόψεις μου σε ένα φορθμ, νομίζω ελεύθερο, που δε συζητάνε μόνο οι 100 καλύτεροι ωκεανολόγοι του κόσμου.Σε εμένα μπορεί όλα αυτά να έγιναν από τύχη από την καλή μου την καρδιά, δεν ξέρω.Αυτό είδα, αυτό έκανα και δεν είχα πρόβλημα.Δεν σκοπεύω να φέρω ποτέ στο ενυδρείο μου το πιο δύσκολο οργανισμό και ούτε και θέλω να πάρω αυτό το ρίσκο.Θα κρατήσω τα λεφτά αυτά να πάω να τον δω από κοντά.
Νομίζω πως και οι περισσότεροι που θέλουν να ασχοληθούν ή βρίσκονται ακόμα στα σπάργανα του Ηοββυ αυτού, και δεν έχουν τη δική σου γνώση-όχι υποτιμητικά-μοιράζονται το ίδιο άγχος.Αν αρχίσουμε να αποθαρρύνουμαι τον κόσμο δεν πρόκειται ποτέ να ανοίξει μαγαζί κοντά στο φίλο μας τον Κρητικό και αυτός κάποια στιγμή θα βαρεθεί.Για το νερό λοιπόν που σε εξόργησε τόσο το λέω επειδή έχω κάνει αρκετές ανάλογες αλλαγές μέχρι τώρα, χωρίς πρόβλημα.Για το ακουταν,ίσως θυμάμαι το όνομα λάθος.
Πάντως οι ''επιθέσεις'' σου αν και καταλαβαίνω πως εκκινούν και από τη δική σου θέληση να προαχθεί και να προαχθεί σωστά το χόμπι, εκνευρίζουν όταν πέρνουν τη μορφή προσωπικής κόντρας και αντιπαλότητας.Δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου ούτε με κανέναν άλλο-εκτός ίσως από την ομάδα-και νομίζω πως δε θα ήταν τόσο καλό αν όλοι ρωτάγαμε εσένα και εσύ απαντούσες σε όλους.Μέσα στην απάντηση,τη γνώμη και την εμπειρία που θα μοιραστεί ο καθένας που αφιερώνει το χρόνο του για να γράψει σε συνδυασμό με την αντίθετη άποψη που θα εκφράση κάποιος άλλος, μπορεί ο καθένας να πάρει αυτό που θέλει και να επέλθει πρόοδος και αποτέλεσμα.Ιδίως όταν μιλάνε άτομα που δεν έχουν κανένα προσωπικό όφελος-όπως π.χ. να πουλήσουν τα μεγαλύτερα skimmer που έφεραν-ο διάλογος είναι πιο πραγματικός και ουσιαστικός.
Δεν είμαι σε θέση να σε κρίνω , αλλα ούτε και εσύ εμένα.Καθείς κρίνεται για αυτά που λέει και κυρίως για το πως τα διατυπώνει.Ξέρεις ότι όποιος φώναξε πολύ συνήθως οι άλλοι φύγανε γιατι δεν άντεχαν το θόρυβο.
Ξέρω τα λιγότερα από όλους όσους γράφουν εδώ,οκ το δέχομαι, αλλά νομίζω πως έχω το δικαίωμα να λέω αυτά που νομίζω σψστά , έστω και για να αποτελέσουν εφαλτήριο να ειπωθεί κάτι το σωστό.
Κλείνωντας θα επαναλάβω πως δεν έχω κανένα δόλο ούτε αμέλεια να καταστρέψω το ενυδρείο κανενός.Λέω αυτό που έκανα και ίσως από τύχη, δε μου δημιούργησε πρόβλημα....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries