Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 14-10-12, 17:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Με ενδιαφέρον διαβάζω αυτές τις μέρες σε ψαροφόρουμ αντίστοιχα θέματα για το σύλλογο… παραθέτω εδώ σε γενικές γραμμές και αναφορικά τις απόψεις μου, για ότι αξίζουν, απόψεις που στο παρελθόν έχω αναπτύξει δημόσια…

Σύλλογος με μέλη από όλη την Ελλάδα πολύ δύσκολα να επιβιώσει. Έχει περισσότερα πράγματα που λειτουργούν κατά του παρά υπέρ.

Χρήματα θα χρειαστούν και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο οργανωμένο σχήμα χωρίς αυτά. Τα ποσό των 50 ευρώ π.χ. η συνδρομή του ΠΣΦΕ δυσανασχέτησε πολλούς σε βαθμό να μην ξαναγραφτούν. Πρέπει να βρεθεί-εξασφαλιστεί τρόπος εισροής χρημάτων.

Χρειάζονται ενεργά μέλη. Το ερώτημα που τίθεται στο καθένα μας είναι τι θα κερδίσω ΕΓΩ από την εγράφη μου στο σύλλογο. Απαντήσεις του τύπου ότι ο σύλλογος προάγει το χόμπι δεν είναι απάντηση στο ερώτημα… πρέπει να δοθεί απάντηση στο τι θα κερδίσει ΑΥΤΟΣ το νέο μέλος. Αν η μόνη διαφορά με κάποιον που δεν είναι μέλος είναι ότι αυτός πληρώνει ενώ ο άλλος όχι τότε γιατί να γραφτεί. Όταν ένας σύλλογος αποκτήσει πολλά μέλη τότε κάποια από αυτά θα είναι και ενεργά.

Πιστεύω ότι η δημιουργία τοπικών συλλόγων, club ή ομάδων ενυδρειόφιλων π.χ. κιχλίδων, δίσκων, ασπόνδυλων κλπ. αποτελούν τη βάση όχι για ένα πανελλήνιο σύλλογο αλλά για μια πανελλήνια ομοσπονδία ενυδρόφιλων.

Η συλλογική προσπάθεια σε τοπικό ή εξειδικευμένο αντικείμενο πιστεύω πως θα δημιουργήσει τελικά πιο πολλά ενεργά άτομα στο σύνολο της χώρας.

Το κάθε club λειτουργεί όπως θέλει και μπορεί με τα μέλη του και ως club συμμετέχει στην ομοσπονδία.

Το κάθε club μπορεί να προάγει πραγματικά το χόμπι στο τόπο του ή στο είδος του και η ομοσπονδία να οργανώνει τα μεγάλα events που θα αγκαλιάζουν όλους ή θα υποστηρίζει αξιόλογες δραστηριότητες συλλόγων.

Το παραπάνω σχήμα λειτουργεί σε πολλές χώρες και μπορεί να υιοθετηθεί ως μοντέλο και εδώ. Αν κινηθεί θέμα π.χ. για τη δημιουργία συλλόγου Αττικής θα εμφανιστούν αργά η γρήγορα σε αυτόν περισσότερα άτομα απότι για πανελλήνιο σύλλογο καθώς και άτομα που δεν συμμετέχουν σε φόρουμ και άλλες δραστηριότητες του διαδικτύου.

Αυτά φίλοι μου προς σκέψη και καλή επιτυχία σε ότι τελικά προχωρήσει… αν και όπως έγραψα είμαι υπέρ τοπικών συλλόγων θα συμβάλω στο μέτρο που μπορώ και σε πανελλήνιο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα δεν βλεπω το λογο αυτη η προσσπαθεια να ειναι πανελληνιας εμβελειας -τουλαχιστον στην αρχη-χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει καποιος απο αλλη πολη να συμμετασχει. αλλα αυτο δεν θα το κρινω εγω. απλα αποσο ξερω στις περισσοτερες χωρες υπαρχουνε club τοπικα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουνε απο πανελληνιους συλλογους σε αλλους τομεις.
Τώρα είδα τη θέση του kgf12345... οπότε δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 14-10-12 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02193 seconds with 11 queries