Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 31-01-03, 18:48
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

ΕΥΓΕ polleni, για τον τροπο που ανεπτυξες τον φωτογραφικο τμημα αλλα δυστυχως εχω να κανω κανα δυο μικρες παρατηρησεις...
εγω προσωπικα, οταν τραβαω το ενυδρειου μου κανω τα εξης...
1) το τραβηγμα (ληψη) γινεται βραδυ, να μην υπαρχει καθολου φωτισμος απο εξω.
2) σβηστα ολα τα φωτα του δωματιου και αναμενη μονο τη λαμπα/ες του ενυδρειου.
3) η μηχανη σε τριποδι και χαμηλη ταχυτητα (1/15 ή 1/30) με ανοιχτο διαφραγμα 1.8 ή 2.8 και "σφικτο" καδρο, το καδρο αναλογα με αυτο που θες να δειξεις.
4) αναλογα με τη γωνια ληψης και το ειδος του φακου που χρησιμοποιεις εχεις και τα αναλογα αποτελεσματα πχ. με 18 mm φακο, εχεις παραμορφωση στις γωνιες ενω αντιθετα με εναν 50 mm 1.8f, που ειναι θεωρητικα ο ιδανικος, εχεις μεγαλες ταχυτητες αλλα οχι μεγαλο βαθος πεδιου.
δυστυχως ή ευτυχως δεν χρησιμοποιω φλας, διοτι το φλας της μηχανης ειναι μια στιγμιαια πηγη φως η οποια δεν μπορει να ελεγθει απολυτα. υπαρχουν ομως τροποι για να δουλευτει το φλας της μηχανης πχ bounce (ανακλωμενο). εκτος και αν μπορει κανεις να δουλεψει με studio flash και φωτοφλασομετρο.
σιγουρα ο Αμανο τραβα με viewcamera, αλλα δεν νομιζω να χρησημοποιει πλακες μεγαλυτερες απο 20χ25 (δεν ξερω αν υπαρχουν μεγαλυτερες). εκτος αυτου ο Αμανο "τυγχανει" να εχει κερδισει και καποιο βραδειο φωτογραφιας (FUJIFILM). και σε τελικη ο ανθρωπος κανει αυτο που κανει, το μονο που χρειαζεται σε εμας ειναι υπομονη και γνωσεις. λυπαμαι αν μπερδεψα ή αν ειπα πολλα τεχνικα γυρω απο την φωτογραφια.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries