Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 31-01-03, 17:37
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ο συνδυασμός αυτών που είπε ο Παύλος με τις φωτογραφικές ικανότητές του και την αναντίρρητη αξία του κάνουν το φαινόμενο Amano μοναδικό. Δεν έχω δει ενυδρείο του Amano στο φυσικό του. Αυτό που έχω δει είναι φωτογραφίες του δικού μου ενυδρείου - που δεν διαφέρει και πολύ απο του Amano. Αυτό το είπα για να δω αν με παρακολουθείτε..

Πάμε παρακάτω. Τραβάς 6 φωτογραφίες του ενυδρείου.

1. Μία χωρίς φλας αλλά με τρίποδο.
2. Μία χωρίς φλας και χωρίς τρίποδο.
3. Μία με το φλας επάνω στην μηχανή.
4. Μία με το φλας τοποθετημένο επάνω από τις λάμπες οι οποίες έχουν βγει (είτε με remote trigger είτε με καλώδιο στο Χ της μηχανής).
5. Επαναλαμβάνεις το τελευταίο με ένα φίλτρο πολώσεως στο 50/50
6. Επαναλαμβάνεις το τελευταίο με ένα φίλτρο Neutra Density.

Εχεις 6 διαφορετικά ενυδρεία που κατατάσσονται από απαράδεκτο (το 2) μέχρι εντυπωσιακότατο (τα 5 και 6). Μετά - με ένα πρόγραμμα σαν το Photo paint ή το Adobe Photo Shop επεξεργάζεσαι την φωτογραφία που σκανάρισες και βλεπεις πόσο διαφορετικό μπορεί να δείξει το ενυδρείο που έχουμε στο σπίτι με ένα φιλμάκι 35άρι.

Αν τώρα αφήσεις το φιλμάκι και πας σε slide film και ειδικά το αθάνατο Wunderkid Kodachrome 25 λές με περηφάνεια στον εαυτό σου.. βρε ποιός είμαι, δες χρώματα ..

Αν τώρα βάλετε ότι ο Amano χρησιμοποιεί φιλμ σε πλάκες μεγέθους Α4 και βάλε..

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένα ρημάδι ενυδρείο θα δείξει Amano - ούτε καν ένα απλά καλό. Αυτό σημαίνει όμως ότι ένα πολύ καλό ενυδρείο θα δείξει καταπληκτικό στις δύο διαστάσεις..

Αυτό το βλέπω και απο τις φωτογραφίες του δικού μου στις οποίες οι τεράστιες ελλείψεις του ίσα που φαίνονται όταν το παίρνεις από ορισμένη γωνία.. αμα πλησιάσεις όμως, ή γυρίσεις γύρω - γύρω .. χε χε χε !! Τρέμε Amano..

Αρραγε ο Amano μαζεύει κλαδέματα ;; Είπε και μερικά πολύ σωστά πράγματα ο maddruid παραπάνω..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01131 seconds with 11 queries