Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-12-08, 20:12
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Περίπου...
Βασικά στην emersed καλλιέργεια δεν έχεις νερό,μόνο υγρασία.Έτσι τα φυτά έχουν άπλετο διοξείδιο,δεν χάνετε καθόλου ποσότητα φωτισμού από το νερό,δεν κινυδνευεις από άλγες και γενικότερα η μέθοδος αυτή έχει πολλά υπέρ και λίγα κατά.Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχεις πολλές επιλογές απο φυτά επειδή μερικά μπορεί να σου καταστραφούν..Στην δική μου καλλιέργεια όπως είπα χρησιμοποίησα ένα άδειο 5λιτρο ενυδρειάκι.Για υπόστρωμα ανέμειξα τύρφη με το sera floredepot και το κάλυψα με μια μικρή ποσότητα χαλαζιακού ψιλόκκκοκο χαλικιού(περισσότερο για το decor).Όσο αναφορά το φώς το έχω κάτω από ένα φωτιστικό ραφιού που έχει μία λάμπα φθορισμού η οποία ροζεύει.Το έχω αναμένο 14-16 ώρες την ημέρα και ψεκάζω 2-3 φσουτ κάθε δύο μέρες. Όσο αναφορά τα φυτά άρχισα με difformis,cuba και anubia.Η difformis στέγνωσε,ενώ η ανούμπια στις πρώτες βδομάδες είχε βγάλει δύο νέα φύλλα.Επειδή δεν μου άρεσε όμως την εβγαλα και κράτησα μόνο την cuba. Η cuba κάνει υπέροχα φύλλα και φαίνονται πολή υγιη.Σε κανέναν μήνα πιστεύω ότι θα βλέπω λίγο χαλίκι και σε κανένα 2μηνο μόνο cuba.Φωτογραφία θα ανεβάσω αργότερα.
Δοκίμασε το μιας και είναι αρκετά οικονομικό και εύκολο και έχεις την δυνατότητα να παίξεις με αρκετά δύσκολα φυτά.
Ότι απορία έχεις ρίχτην!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01354 seconds with 11 queries