Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 02-03-09, 08:57
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Κι εγώ σαν κάτοχος Rot (& Γερμανικού & διάφορων ημίαιμων) θα ήθελα να συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους και να συμπληρώσω κι εγώ κάποια πράγματα...

- Δεν είναι πιο επιθετικά σκυλιά από το μέσο όρο, ο λόγος που είναι ψηλά στα στατιστικά είναι πολύ απλά το γεγονός ότι πολλοί από αυτούς που τα παίρνουν επιδιώκουν να τα κάνουν επιθετικά. Επίσης πολλά δυστυχώς εκπαιδεύονται για φύλακες με άσχημες μεθόδους, και όταν κάποια στιγμή της ζωής τους καταλήξουν σε κάποιο άλλο αφεντικό δεν είναι εύκολο να επουλωθούν τα τραύματα...

- Έχουν αυξημένα ένστικα αρχηγείας (κυρίως λόγω αυξημένης δύναμης, αυτοπεποήθησης και πείσματος) και για αυτό το λόγο θέλουν σταθερό και αποφασιστικό ιδιοκτήτη. Όπως αναφέρθηκε ήδη, δε πρέπει να σου πάρουν τον αέρα και να αυτοκυρηχθούν αρχηγοί της "αγέλης" γιατί το έχασες το παιχνίδι... Προσωπικά δε θα τα πρότεινα σε κάποιον που δεν ξέρει από σκυλιά ή δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί αρκετά μαζί του.

- Η σχέση σκυλιών και παιδιών είναι μία περίεργη κατάσταση γενικότερα... Δε συζητάμε προφανώς για τα παιδιά της οικογένιας, αυτά τα λατρεύουν και δέχονται τα πάντα από αυτά... Αν λοιπόν ένα σκυλί βρίσκεται σε συνεχή επαφή με παιδί(ά) συνήθως δε θα έχει πρόβλημα με κανένα παιδί, αρκεί φυσικά να μη ξεπεράσει κάποια όρια... Το σκυλί δεν μπορεί να κάνει την απλή σκέψη "...παιδάκι είναι, δεν πειράζει, ας με χτυπήσει...". Ένα μικρό πρόβλημα υπάρχει κάποιες φορές και με κάποια σκυλιά που δεν είναι εξοικιωμένα με παιδιά γενικότερα, όχι επειδή δεν τα συμπαθούν αλλά επειδή τα φοβούνται... Αλλά δεν είναι παράλογο, τα παιδιά είναι μικρά ανθρωπάκια, που τσιρίζουν, κάνουν απότομες κινήσεις, τρέχουν προς το μέρος του σκύλου... Και εδώ σωστή κοινωνικοποίηση είναι η λύση.

Βέβαια εδώ θα κάνω την εξής απλή ερώτηση... Πόσοι γονείς (αν μπορείς να τους αποκαλέσεις έτσι) αποκαλύπτεται ότι κακοποιούν τα παιδιά τους (και πόσοι ακόμα το κάνουν αλλά δεν αποκαλύπτεται ποτέ) και πόσα περιστατικά για σοβαρές επιθέσεις σκυλιών σε παιδιά γνωρίζεται; Όπως υπάρχουν "άνθρωποι" που δεν είναι στα καλά τους, έτσι υπάρχουν και σκυλιά... Αντίστοιχα, πόσα σκυλιά έχουν βάλει σε δεύτερη μοίρα τη ζωή τους για να σώσουν κάποιο παιδί;

Γενικά ένα σκυλί δεμένο 24 ώρες το 24ωρο στην αυλή που παριστάνει τον φύλακα δεν είναι καλή ίδεα... Ούτε καλή φύλαξη θα κάνει, ούτε είναι αυτή η δουλειά του... Όπως προείπαν άλλοι πριν από μένα στο ποστ αυτό, αν θες φύλακα πάρε security και συναγερμό... Τα σκυλιά θέλουν να είναι μέλη της οικογένειας, θέλουν πολύ αγάπη και φροντίδα, και θα στα ανταποδόσουν και με το παραπάνω...

Ο Γερμανικός που έχω τρελαίνεται αν τον περιορίσεις το βράδυ! Θέλει να μπορεί να κινείται. Κάθε μισή ώρα αλλάζει μέρος που κοιμάται ώστε να μπορεί να ελέγχει όλα τα μέλη της οικογένειας και όλα τα μέρη του σπιτιού, μέσα και έξω... Μόνο που δε μας σκεπάζει το βράδυ, αν και δε θα μου έκανε εντύπωση αν το έβλεπα και αυτό
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01775 seconds with 11 queries