Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 23-03-17, 16:31
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Δεν ειναι λιγο πραμα να φοβαται οτι θα τους φαει ο σκυλος...
Μην το βλεπουμε χαλαρα με βαση τα δικα μας σκυλια...τον πηρε μεγαλο τον σκυλο κι απ'οτι φαινεται εχει θεματα...
Οκ μπορει να δουλευτει το σκυλι και σιγουρα δεν πρεπει να το πεταξει και στον δρομο αλλα αν υπαρχουν μικρα παιδια εγω στη θεση του θα το εδινα με 1000 να φυγει...
Δεν μπορει να παιζεις κορωνα γραμματα ποτε θα ερθει η κακια στιγμη και θα ξεχαστει κανα παιδι μονο του για 1 λεπτο στον κηπο, αν θα το φαει ή δεν θα το φαει ο σκυλος...
Ειναι δυσκολη ρατσα τα ροτ...εχουν πολυ δυνατο χαρακτηρα.
Δεν ξερω, θελει προσοχη το θεμα. Δοκιμες και πειραματα να κανει οσα θελει αλλα αν εμπλεκονται μικρα παιδια...
Εγω μια ζωη μεσα στα σκυλια εχω μεγαλωσει και συνεχιζω να εχω και τωρα. Πολλα χρονια ειχαμε ντοπερμαν που ειναι αντιστοιχα ισχυρη ρατσα και ζορικη. Και μαλιστα παλια μας ειχαν χαρισει μια θηλυκια μεγαλουτσικη, πιο μεγαλη απο το ροτ που συζηταμε και ηταν το πιο γλυκο και αγαπησιαρικο σκυλι που ειχαμε δει!!Ηταν απιστευτο και δεν μας ηξερε καν αλλα απ'την πρωτη στιγμη δεθηκαμε κι εμεις κι αυτο!Του συμπεριφερομασταν πολυ καλυτερα απ'τον προηγουμενο ιδιοκτητη βεβαια...
Κι αλλες φορες πολλες εχω παρει μεγαλα σκυλια, τα περισσοτερα τωρα που το σκεφτομαι, επειδη επαιρνα και αδεσποτα απ'τον δρομο και απο συλλογους, ηταν μεγαλα σε ηλικια, απο 2 χρονων και πανω. Αλλα το θεμα δεν ειναι η ηλικια του μονο αλλα η ικανοτητα του σε αυτη την ηλικια να αλλαξει και να επανεκπαιδευτει...
Δεν ειμαι ειδικος, δεν ξερω, ενταξει δεν το εχουν παρει και τα χρονια αλλα θα ειναι λιγο δυσκολο...
Μονο ενας ειδικος μπορει να του πει με υπευθυνοτητα τι να κανει. Αν εχει την υπομονη, τη θεληση και το χρημα να το παει για εκπαιδευση τοτε παλευεται η κατασταση.
Απλα κατι τετοιες ρατσες τις ψιλοφοβαμαι πλεον κι εγω για παιδια και εχοντας 2 μικρα παιδακια πλεον εχω γυρισει σε αλλες ρατσες (μπιγκλ τωρα)...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01880 seconds with 11 queries