Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 23-05-13, 19:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θελω να σταθω σε ενα αλλο σημειο, θετωντας ενα "φιλοσοφικο" ερωτημα προς συζητηση:

Ειναι καλυτερα να προσπαθησουμε να αντιγραψουμε τι φυση οσο πιο πιστα μπορουμε και τελος, ή να λαβουμε υποψη μας διαφορους παραγοντες, που μπορει να μας οδηγησουν σε ενα λιγο διαφορετικο αποτελεσμα?

Και να αναλυσω τη εννοω.

Πριν 3 μηνες περιπου εστησα ενα ενυδρειο Tanganyika με Neolamprologus Multifasciatus. Το νερο της Θεσσαλονικης ειναι κοντα στα κατω επιτρεπτα ορια για το ειδος. Χαλικι εβαλα ουδετερο και πετρες μαζεψα απο παραλια, οι οποιες τελικα δεν ηταν ασβεστολιθικες. Δεν πηγα με ακουαφορτε στην παραλια, απλα μαζεψα αυτες που μου αρεσαν. Εστησα το ενυδρειο και οι μετρησεις μετα απο λιγο καιρο εδειξαν: ph-7.8, Gh-11, Kh-10. Σχετικα καλα, επιτρεπτες οι τιμες, αλλα θα ηθελα να ειναι πιο υψηλες. Εβαλα και μερικες μικρες τσεκαρισμενα ασβεστολιθικες πετρες στη συνεχεια και απο τοτε να πω την αληθεια δεν μετρησα σκληροτητα. Αλλα δεν νομιζω να εγινε και κατι τρομερο.

Το θεμα μου ειναι: σκεφτηκα καποια στιγμη να αρχισω να προσθετω σοδα στο νερο των αλλαγων, ωστε σταδιακα να εχω υψηλοτερο ph. Ισως και να προχωρουσα σε αυξηση του gh με καποιο τροπο. Οχι για κανενα αλλο λογο, αλλα για να νοιωθω οτι τα ψαρια μου ειναι πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον.

Το ερωτημα μου ειναι: αντε και εγω εφτασα το νερο του ενυδρειου μου σε ph-8.5 και gh-18. Οταν αρχιζω να μοιραζω ψαρια, γιατι αναπαραγονται με γρηγορους ρυθμους, τι θα γινει? Θα προσαρμοστουν αποτομα σε πιο μαλακο νερο, γιατι σχεδον ολοι τα διατηρουν σε νερο βρυσης. Ετσι ακριβως τα πηρα και εγω.

Τι θα ηταν σωστο να κανω, τελικα? Να τα διατηρησω σε συνθηκες που τα πηρα και καποια στιγμη θα δωσω του απογονους τους, ή να προσφερω συνθηκες πιο κοντα στη φυση?

Σιγουρα ολοκληρη η τεραστια λιμνη Tanganyika δεν εχει τις ιδιες παραμετρους και μαλιστα ολο το χρονο. Δεν μιλαω να εχουμε ψαρια σε λαθος παραμετρους, βεβαια, αυτο εχει επιπτωσεις σε πολλους τομεις της υγειας τους. Αλλα, δυστυχως, η φυση εχει αλλους μηχανισμους και αλλες συνθηκες, που ουσιαστικα δεν θα μπορεσουμε να προσεγγισουμε, οσο και να θελουμε. Μηπως τελικα πρεπει να λαμβανουμε υποψη μας και αλλους παραγοντες, οπως αυτους που προανεφερα? Δηλαδη, ισως τελικα θα ηταν καλυτερα να συνεχισω να διατηρω τα ψαρια μου στις συνθηκες που εχω τωρα, παρα να τις αλλαξω και να εχουν προβλημα οι απογονοι τους?
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01693 seconds with 11 queries