Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 04-10-06, 14:37
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Μακάρι να πάνε όλα καλά

Σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου μου... Αγόρα το ενυδρείο και τον απαραίτητο εξοπλισμό. Έβαλα στον πάτο του ενυδρείου ειδικό υπόστρωμα για φυτά (περιέχει λίπασμα και άλλες ουσιες απαραίτητες για την αναπτυξή τους) της tetra και αφού τοποθέτησα τα φυτά (δυστυχώς με το γλαστράκι )έβαλα μια δεύτερη στρώση υποστρώματος (χαλίκι που αγόρασα από μαγαζι και το έπλυνα καμιά δεκαριά φορές πριν το τοποθετίσω). Στη συνέχεια τοποθέτησα τον εξοπλισμό (φίλτρο θερμοστάτη αεραντλία) και γέμισα το ενυδρείο με νερό. Στο νερό προσέθεσα αντιχλώριο και μια άλλη αμπούλα (έλεγε κατι για βακτηρίδια και περιείχε αμμωνία από τα λίγα που κατάλαβα από τις γερμανικές οδηγίες της συσκευασίας) που μου είχε δώσει ο μαγαζάτορας για να στρώσει το νερο. Άφησα το ενυδρείο να δουλέψει έτσι για περίπου 2 εβδομάδες και χθεσ πριν πάω να πάρω ψάρια έκανα μια αλλαγή νερού ( 30%-40% ) και προσέθεσα πάλι αντιχλώριο. Αυτό το τελευταίο το είχα διαβάσει σε κάποιο post στο site αυτό. Ελπίζω να έχω κάνει ορισμένα πράγματα σωστά. Αν μπορείτε απαντήστε μου τί να κάνω με τα σαλιγκάρια και πόσες φορές την ημέρα πρέπει να ταίζω και σε τί ποσότητες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02506 seconds with 11 queries