Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-10-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Πολύ όμορφο hardscape, μόλις φουντώσει και αν το προσέξεις θα γίνει κούκλα!
Μερικές παρατηρήσεις που περισσότερο έχουν να κάνουν με την φύση των φυτών που έχεις. Την anubias petite την έχεις πιάσει πάρα πολύ ψηλά και πολύ κοντά στο φως. Με 4Χ24ς θα σου πιάσει άλγες. Καλύτερα να την κατεβάσεις κάπου χαμηλά.
Την eleocharis χώρισέ την σε πιο μικρά θαμνάκια και άπλωσέ την καλύτερα, θα σου πιάσει και θα αναπτυχθεί πιο γρήγορα. Επίσης η alternanthera ψηλώνει πολύ και άναρχα, ίσως να είναι καλύτερα να την βάλεις πίσω από την πέτρα αριστερά (όπως κοιτάμε την φωτό) και να αφήσεις στο κενό μεταξύ των βράχων να απλωθεί το χαλάκι. Αλλά τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου, έτσι ;

Σε ότι αφορά το διοξείδιο, πρόσεξε γιατί με 4Χ24 χωρίς διοξείδιο δύσκολα θα αποφύγεις τις άλγες. Καλύτερα να το ξεκινήσεις από πιο χαμηλά (με δυο λάμπες) και αν σε παίρνει να ανεβάζεις. Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα...

Καλή συνέχεια
Αχ άσε αυτό το φυτό πίσω δεξιά αναθεματισμένο. Πίστεψε με το μετέφερα από ενυδρείο που έιχα εξωτερικό και το είχα αφήσει λίγο να μεγαλώσει. Ε έγινε ένα απερίγραπτο θηρίο και τελικά έκοψα κάποια μέρη που ήθελα και φύτεψα. Όλο το υπόλοιπο ήταν τόσο πολύ που απλώς με αγανάκτησε και το πεταξα. Η eleocharis είναι μικρές και οι εικόνες πίστεψε με έχουν απο 5 έως 8 τριχάκια η καθεμία και τις έχω φυτέψει με μαθηματική αρκίβεια του μισού εκατοστού. Νομίζω ότι μου ήταν αδύνατο να την χωρίσω και άλλο. Αυτό με την ανούμπια το σκέφτηκα να σου πω αλλά λόγω χώρου δεν μου καθόταν κάπου καλά. Τώρα ίσως την μεταφέρο στον αριστερό βράχο. Γιατί τις άλλες δύο τις έβαλα σε σχετικά μέρη τα οποία σκιάζονται από τον βράχο. Αλλά αυτή ήταν περισσευούμενη :P
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα αρχισε με 6 ωρες τισ 2 λαμπες .Δες πως πηγαινουν τα φυτα σου και γενικα το ενυδρειο και βλεπουμε.
Μη ξεχνας την λιπανση.
Αν στα ξυλα εχεις βαλει ελεοχαρης βγαλτη και φυτεψε την.
Όχι βρε είπαμε. Μόνο φυτεμένη είναι εντάξει δεν είμαι τόσο Το μόνο που υπάρχει στα βράχια και όχι στα ξύλα είναι λίγη cuba που μου περίσσεψε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishbone : 23-10-16 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries