Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 29-12-12, 08:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο κιεμενα μου φαινεται παραξενο,αλλα ειχα παντα την εντυπωση πως απλα δεν αναφερουνε τη θερμοκρασια για να "απλοποιησουνε" τον πινακα.εκτος αν το υπολογιζουνε με αλλο τροπο καπως...

αυτο που δεν ειναι ξεκαθαρο σ'εμενα εντελως αυτη τη στιγμη, ειναι πως ακριβως επηρεαζει η θερμοκρασια την αμμωνια.ξερω δηλαδη οτι παει κιαυτη αντιστροφως αναλογα κ εχω διαβασει για τον ιονισμο της αμμωνιας κλπ λογω ph, αλλα αυτη τη στιγμη δε θυμαμαι ναχω δει κατι για τη θερμοκρασια συγκεκριμενα.

η θερμοκρασια δηλαδη επηρεαζει με τον "ιδιο" τροπο κ "επιδινωνει" το αποτελεσμα του ph στην αμμωνια,η υπολογιζεται κιαυτη γιατι επηρεαζει την οξυγονωση και αρα εμμεσα αυξανει την τοξικοτητα?

ρωταω γιατι δε θυμαμαι τωρα τι εχω διαβασει.πρεπει να ξαναδιαβασω μαλον

απτο ιδιο λινκ που εβαλες:

"This relationship is, unfortunately, quite complex, but the 'calculator' given at the top of this page will make things a lot simpler in terms of determining the actual free ammonia concentration relative to pH, temperature (degrees Celsius) and the total ammonia (i.e., free plus ionized) nitrogen concentration (in mgs per liter). You will note that NH3 is much more dependent on pH than temperature."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries