Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-01-17, 22:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις αδικο,το σκεφτηκα μηπως το τραβαγα σε περισσοτερες ωρες.
δεν το εκανα για τους εξης λογους:

πρωτον δεν εχω δει τα ψαρια μου να χρειαζονται περισσοτερο απο πεντε-δεκα λεπτα για να ξεθαρρεψουν απτη στιγμη που θα αναψουν τα φωτα.(τωρα ειναι ON-OFF κατασταση-που ειναι και το χειροτερο να γινεται,αλλα και η χειροτερη στιγμη οσον αφορα το στρεσαρισμα).απτη στιγμη που θα αναψουν τα φωτα και περασει το πρωτο σοκ,αρχιζουν και ξεθαρρευουν.
στο σβησιμο δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα,γιατι εχουν ηδη αρχισει και καταλαβαινουν μονα τους ποτε πλησιαζει η ωρα που θα σβησουν τα φωτα.λιγη ωρα πριν,εχουν ηδη μαζευτει στην ακρη και δεν κοβουν βολτες οπως νωριτερα.ισως αυτο να γινεται και στο αναμα,αλλα δεν μπορω να τα δω τοσο καθαρα εκεινη την ωρα με σβηστα φωτα,η θα λειπω απτο σπιτι.

δηλαδη η μια ωρα που εχω βαλει την κλιμακωση πριν και μετα,πιστευω πως ειναι υπεραρκετη.παντα σε συγκριση με αυτο που γινεται τωρα και οτι εχω δει στα ψαρια.

δευτερον,αυτο σημαινει πως το τροφοδοτικο και τα φωτα θα δουλευουν περισσοτερες ωρες.αυτο συνεπαγεται και καταναλωση,αλλα και φθορα και φυσικα θα λειτουργουν και ωρες που δεν ειμαι στο σπιτι.
φυσικα αν αυτο ειναι προτιμοτερο για τα ψαρια δε θα σκεφτω τα υπολοιπα,αλλα οπως εγραψα παραπανω δεν εχω δει να ειναι απαραιτητο.

και βεβαια δεν ειναι προβλημα,οποιαδηποτε αλλαγη χρειαζεται γινεται ευκολα.
απλα ανεβασα ενα πρωτο σεταρισμα για να ακουσω γνωμες και τι κανετε εσεις.δεν τον εχω συνδεσει ακομα τον κοντρολερ

αρχικα ειχα σκεφτει να το κανω να τραβαει σε ολη τη διαρκεια της ημερας,αλλα μου φανηκε υπερβολη(η εστω, μη απαραιτητο).
οταν εκανα αυτη τη ρυθμιση,σκεφτομουν μηπως να προσθετα μιση με μια ωρα στο αναμα και στο σβησιμο.
αλλα οπως ειπα,και αυτο δεν μου φαινεται απαραιτητο.
ξαναλεω-με βαση οτι εχω δει μεχρι τωρα απτα ψαρια...

τριτον,ισως εχεις δικιο και να ειναι καλυτερα να εχω δωδεκα-δεκατεσσερις ωρες μερα(με μεταβαλομενη φωτεινοτητα) και δεκα ωρες νυχτα,παρα 9 ωρες μερα και 15 νυχτα.σιγουρα ειναι πιο φυσικο...

αλλα χρειαζεται?ειδικα αν υπαρχει και φως στον εξωτερικο χωρο.
αν ηταν σε σκοτεινο δωματιο συνεχεια θα ελεγα ναι.αλλα υπαρχει φως στο δωματιο κατα τη διαρκεια της μερας.οχι δυνατο-απτο παραθυρο- αλλα υπαρχει. αρα το ιδιο δεν ειναι το αποτελεσμα στην ουσια?

το αναμα γινεται στις 4, οπου το φως(εδω που μενω εγω τουλαχιστον στο βουνο) εχει αρχισει να μειωνεται.
επομενως,πιστευω πως ειναι σωστη η επιλογη της ωρας εκεινης για σταδιακο αναμα.

αυτο που γινεται τωρα,ειναι πως ενω μειωνεται το φως της μερας εξω(και στο δωματιο) μπαμ, αναβουν τα φωτα 100%.
αυτο θελω να αποφυγω.
οταν λειψω για μερες,οποτε θα ειναι κλειστα τα παντζουρια και δεν θα υπαρχει αλλο φως ακτος απτο φωτιστικο,μπορω ανετα να προσθεσω ενα προγραμμα με αυξημενη φωτοπεριοδο.

ισως να κανω και λαθος.αυτο προσπαθω να βρω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-01-17 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02003 seconds with 11 queries