Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 04-05-11, 08:38
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Eκανα τον κοπο και διαβασα ολες τις αποψεις που γραφτηκαν, σε πολλα βρηκα ορθοτητα σε αλλα σφαλματα δεν θελω να μεινω σε επιμερους σημεια γιατι θα ανοιξουμε παλι ατελειωτες αντιπαραθεσεις. Εγω θα πω κατι ποιο απλο, που μπορει να τεθη σαν βαση. Ολοι πρεπει να συμφωνησουμε οτι για να εκπαιδευτη καποιο ζωο πρεπει να πειθαρχηση η να υπακουση ποιο απλα. Ο ανθρωπος ειναι το ποιο εξυπνο και δυσκολο ζωο και ομως πειθαρχητε με διαφορες μεθοδους. Το ιδιο συμβαινη και με τα ζωα και δει τα σκυλια. Αναλογα με τον βαθμο της πειθαρχιας η της εκπαιδευσης που θελουμε να φτασουμε ειναι και οι μεθοδοι. Απο οτι εχω διαβαση οσοι εχουν ασχοληθη με εκπαιδευσεις σκυλων ετυχε να ειναι η αστυνομικοι που λογω πειρας γραψαν καποια βιβλια η ανθρωποι οι οποιοι ειχαν σχεση με την πειθαρχια γενικα. Δεν αποκλειω και γιατρους η εκτροφεις αλλα υπαρχουν βασικοι κανονες πανω στην εκπαιδευση που πρεπει να ακολουθουνται αλλιως εχουμε κινδυνο αρνητικων αποτελεσματων. Οπως πλαθεται ενας δυνατος ανδρας και αποκτα δυναμη και τεχνη πολεμικη στις ειδικες δυναμεις κατι παρωμοιο συμβαινη και με τον σκυλο. Αλλα εχουμε και το πλεονεκτημα στο ζωο οτι απο φυση του εχει χαρισμα που προστατευη τον χωρο του οπως και ο ανθρωπος αλλωστε. Ειναι νομοι διαβιωσης και δεν μπορουμε να τους αλλαξουμε απλα να τους προσδιορισουμε. Τωρα θεμα ξυλου κτλπ δεν ενδεικνυνται πουθενα γιατι δημιουργουν φοβεια και κομπλεξ, υπαρχουν πολλες αλλες μεθοδοι υπακοης και επιβραβευσης. Ειναι μεγαλο θεμα και πιστευω πως δεν μπορει να βασισθη καποιος την εκπαιδευση του σκυλου του, εαν δεν δει και προσεξη πως γινεται σε αλλα σκυλια για να μην καταντηση να εχει ενα (καμμενο) σκυλι. Αυτος ειναι για μενα ο λογος που δεν θελω να μου εκπαιδευσουν αλλοι τα δικα μου τα ζωα και προτιμω να χασω πολυ χρονο δικο μου και να πετυχω αποτελεσματα που θα με φερουν και ποιο κοντα με τον σκυλο αλλα και θα εχω τα αποτελεσματα που θελω. Το να διαβασεις δυο και τρια βιβλια δεν ειναι κακο μαθαινης το πως θα τα εφαρμωσης ειναι το δυσκολο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
 
Page generated in 0,01697 seconds with 11 queries