Θέμα: Sump
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 08-11-05, 14:37
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Οπως υποσχέθηκα ακολουθουν οι φωτογραφιες απο την κατασκευη του sump .

Τεχνικα χαρακτηριστικα.
ύψος 27εκ
μηκος 35εκ
πλατος25

ογκος : 23,6 λιτρα

Η λειτουργεία του βασιζεται στην αρχική φιλτρανση για τα "χοντρα" , χημικο και βιολογικο με δυνατότητα wet dry , στις θέσεις υλικών στην είσοδο του νερου. Κατοπιν το νερο οδηγήται μέσω ένος "σωληνα" στην περιοχη του ρεφιουτζιουμ όπου θα αναπτυζονται διαφορες άλγες για την απορόφηση των νιτρικών απο το νερο.
Απο έκει περνάει στο διαμερισμα του skimmer (το όποιο έχει κατασκευστει και αυτο και θα ακολουθήσουν φωτογραφίες) και μετα μέσω ενός bublle trap στον κυκλοφορητη που επιστρεφει το νερο στο ενυδρείο.
Η εισοδος του νερου στο refugium ειναι υπερυψωμενη έτσι ώστε να αποφύγουμε την εισοδο της άμμου στο διαμερισμα του βιολογικου.

συνολικο κόστος κατασκευης 10€
Τον κυκλοφορητη τον είχα...
καθως και τα υλικα

Ας δουμε διαφορα βήματα απο την κατασκευη.

Ισως το ποιο βασικο εργαλειο μετα το Ντρεμελακι μου , και το τριπανι μου είναι αυτά τα frame holders (γωνιες) που σας επιτρέπουν να κρατάτε δυο φυλλα υλικου σε καθέτες και οριζόντιες γωνίες μεταξυ τους καθως κα ισε γωνίες 45 μοιρων.
Χωρις αυτα θα παιξετε με ταινιες και άλλα ώραια.



ετσι θα καταφερετε να φτιαξετε το κουτι σας πολύ έυκολα




όταν κολλήσετε την βάση μπορειτε να κολλήσετε το 1ο χώρισμα και τις θέσεις των φίλτρων




Καθώς και την υπερυψωμενη είσοδο στο refugium.


κατόπιν κολλάτε ξεχωριστα το bubble trap στο 2ο χώρισμα και κανετε τις τρυπες για την κινηση του νερου.



Μολις κολλήσουν καλα , κολλάτε όλο το σύνολο στο κουτι και ουσιαστικα το sump έχει τελειωσει.

Μενει να περιμένετε να στεγνωσει για περιπου 24ωρες και να το δοκιμασετε αρχικα κενο υλικων με νερο μεχρι πανω. Εγω το αφησα για 2 μερες για να σιγουρευτω, με νερο.

Κατόπιν το γεμιζετε και το βαζετε στην θέση του.

Εδω απο το πλαι και σε κάτοψη.








Μια ενδιαφερουσα παραμετρος είναι ότι μπορει να χρησημοποιήθει ανετα και σαν ανεξαρτητο ενυδρειο και ειδηκοτερα καραντινα .
Αυτη την στιγμη το τρεχω έτσι με αχινους και "σκαρτσινια" που περνανε καραντινα πριν τα βαλω στο μεσογειακο μου (πλεον) reef

Απλα η έξοδος του κυκλοφορητη παει στην 1η θέση των υλικων.


Αυτα...

Λιαν συντόμως και το σκιμμερ που κατασκευασα για αυτο , και που δουλευει αυτη την στιγμη.

(Γιώργο περιμενω, τα δικά σου μεσαιωνικα )
__________________
Το τσιράκι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ahar : 08-11-05 στις 14:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries