Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 07-06-10, 07:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βασίλη δεν είπα ότι είμαι έμπυρος. Όλοι αρχάριοι ήμαστε και συνεχώς μαθαίνουμε.
Είπα ότι εμπειρία για εμένα είναι η δοκιμή και ο πειραματισμός. Αν κάποιος έχει και 20 χρόνια λίμνη μόνο με U.V ποια είναι η εμπειρία του χωρίς U.V?
Δηλαδή εσύ που θα έχεις πάντα την λάμπα πως θα μπορείς να εκφέρεις γνώμη αν χρειάζεται η όχι? Με googling?

Μια ανακεφαλαίωση κάνω και ελπίζω το θέμα αυτό να βοήθησε τελικά!

Η γνώμη μου είναι η εξής.
Σε μια καινούργια λίμνη ασχέτως αν θα έχει φυτά η όχι η λάμπα είναι απαραίτητη τουλάχιστον για την πρώτη καλοκαιρινή περίοδο. Η λάμπα χρειάζεται σε συστήματα με μοντέρνο εξοπλισμό που δεν υπάρχουν φυτά. Το πόσα watt θα είναι αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, όπως μέγεθος λίμνης, την ηλιοφάνεια, πόσα ψάρια έχουμε μέσα, το μέγεθος τους, τη ταΐζουμε, και πόσο ταΐζουμε. Ένα άλλο σημαντικό είναι η ροή νερού μέσα από την λάμπα. Από την στιγμή που η λάμπα καταστρέφει (σκοτώνει) κάποιους οργανισμούς που δεν θέλουμε συγχρόνως καταστρέφει και οργανισμούς που θέλουμε.
Το να λέμε ότι οι χρήσιμοι οργανισμοί που καταστρέφονται αναπαράγονται ξανά εύκολα……… θα μπορούσαμε να το πούμε και για τους οργανισμούς που δεν θέλουμε.

Για όποιο δίποτε κλειστώ σύστημα κατασκευάσουμε πρέπει να έρχεται πάντα στο μυαλό μας το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχει ούτε λάμπα ούτε φίλτρο αλλά ούτε και αντλίες. Όλα αυτά που προσθέτουμε εμείς είναι για να αντικαταστήσουμε την δουλεία που κάνη η φύση στη λίμνη μας. Όλα όμως παίζουν σε αναλογίες. Έχουμε ένα μικρό χώρο που θέλουμε να τα έχουμε όλα. ΠΧ μεγάλα ψάρια.
Έρευνα που έχω κάνει σε φάρμες εκτροφής ΚΟΙ στο εξωτερικό πολλές από αυτές η διαύγεια του νερού είναι να μην μπορείς να δεις τα ψάρια ούτε στα 5 εκατοστά! Και ώμος πετυχαίνουν αναπαραγωγές και ψάρια γίγαντες. Αλλά οι λίμνες τους είναι τεράστιες. Το θολό νερό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και καλό για τα ψάρια μας.

Αναλόγως λιπών το τη μας αρέσει να βλέπουμε επιλέγουμε και τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσουμε. Αν θέλουμε μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ η χρήση του μοντέρνου εξοπλισμού είναι μονόδρομος. (εννοείτε χωρίς φυτά)

Τα δικά μου γούστα είναι λίμνη με την έννοια της λέξης! Με φυτά με υπερχείλιση και ας μαζεύει κατά καιρούς την λάσπούλα της στον πυθμένα. Δεν με απασχολεί αν τα ΚΟΙ μου θα γίνουν 30-40 η 70 εκατοστά. Με απασχολεί να χορταίνουν τα μάτια μου φυσικότητα και ομορφιά. Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι και η κατανάλωση μιας λίμνης. Αντιλαμβάνεσθε ότι κάθε ένα από αυτά τα μηχανήματα έχουν και κάποιο χρηματικό κόστος στο ηλεκτρικό κάθε μήνα, αλλά και η συντήρηση αυτόν.
Μέχρι και την αντλία μου την έχω συνδεδεμένη με inverter για να κάνω εξοικονόμηση ενέργειας.
Στην δικιά μου περίπτωση ΔΕΝ χρειάζεται η λάμπα. Όμως την έχω σε αναμονή συνδεδεμένη και αν χρειαστεί ποτέ το μόνο που έχω να κάνω είναι να την συνδέσω στην πρίζα.

Μπορούμε να συνδυάσουμε την φυσικότητα με μεγάλα ΚΟΙ αλλά ο χώρος που θα διαθέσουμε πρέπει να είναι τεράστιος.
Βασίλη αν τα ΚΟΙ μου σε κάποια χρόνια αρχίσουν να τρώνε τα φύλλα θα γλιτώσω και από το τάισμα.

Υ/Γ για προβληματισμό
Σε μια φυσική λίμνη ποιος είναι αυτός που μαζεύει τα φύλλα από τα δέντρα, που αφαιρεί κορμούς από δέντρα που πέφτουν στο νερό, που καθαρίζει τον πυθμένα, που φροντίζει για το φαγητό τον ψαριών?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01831 seconds with 11 queries