Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-09-15, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η απορια μου ειναι η ρουτινα της αλλαγης νερου..Απ οσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενας καλος μπουσουλας ειναι τα νιτρικα που μετραμε πριν την αλλαγηεγω μεχρι τωρα εκανα αλλαγη νερου στην εβδομαδα 30-40% και μερικες φορες 2 φορες την εβδομαδα για να ριξω τα νιτρικα μου που ηταν 30-40 ακατεβατα..Στην τελευταια αλλαγη ομως μετρησα νιτρικα 10-15 με αρκετο τάισμα και ψαρια γυρω στα 20-25 γκαπυ μεγαλα-μικρα..
Εγω πιστευω πως τα νιτρικα μου επεσαν λογω εξ.φιλτρου που ναι τουμπανιασμενο με ελαφροπετρα
Θα μπορουσα λοιπον να αλλαξω την ρουτινα μου στις 2 εβδομαδες ας πουμε;;Απο την αλλη τα νιτρικα χρειαζονται για την σωστη αναπτυξη των φυτων τα οποια μενουν καπως στασιμα τον τελευταιο μηνα..Βεβαια ισως ειναι αλλος ο λογος κι οχι τα χαμηλα νιτρικα οπωσδηποτε...
Κατα γενικη ομολογια βεβαια καλο ειναι σε ενα φυτεμενο να γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30-40%.. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εφαρμοζουν οι περισσοτεροι..Το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα.
Στα φυτεμενα ειναι που χρειαζονται πιο μεγαλες και συχνες αλλαγες.
Κι αυτο, γιατι δεν κανουμε αλλαγες μονο για την μειωση των νιτρικων, αλλα και για τον εμπλουτισμο του νερου με φρεσκα ιχνοστοιχεια και μεταλλα, που στο ενυδρειο οξειδώνονται (σε μη φυτεμενο) ή καταναλωνονται απο τα φυτα (σε φυτεμενο δεν προλαβαινουν να οξειδωθουν και να καταστουν αχρηστα για τα ψαρια και ετσι να ανακοπει η σωστη λειτουργια του οργανισμου τους).
Χωρις μεταλλα και ιχνοστοιχεια, σιγα σιγα, bye bye φυτα, bye bye ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01477 seconds with 11 queries