Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 02-11-11, 09:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε η άποψη μου δεν αλλάζει. Τα ψαράκια είναι εκεί και αν δεν τα αγοράσεις, είτε θα πάνε σε καμιά γυάλα μωρού ή νέου στο χόμπι....με λίγα λόγια αν πάνε στο κατάστημα, κάποιος θα τα αγοράσει!
Η μόνη περίπτωση να κάνεις τη διαφορά σαν χομπίστας είναι να τιμωρήσεις τον καταστηματάρχη που τα έφερε....αν αυτός δει ότι χάνει τους καλούς - τακτικούς του πελάτες....ΜΟΝΟ τοτε θα σταματήσει να εισάγει!
Δυστυχώς η ζήτηση στα πετ σιοπ δεν καθορίζεται από τους χομπιστές αλλά από τα παιδάκια και τις μαμάδες που αγοράζουν ένα συμπαθητικό ψαράκι για να βάλουν στη γυάλα της κουζίνας.
α. Τα ψαρακια ειναι στο πετσοπ, αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πανε σε καποια γυαλα μωρου ή νεου, αν δεν τα παρω εγω και οποιος εχει ιδια αποψη με τη δικη μου.
Και εμεις πελατες ειμαστε. Αν δεις τα μελη στις ενυδρειακες κοινοτητες ειναι χιλιαδες. Οσο ενημερωνουμε τοσο θα γινονται περισσοτεροι αυτοι που δεν αγοραζουν τετοια ψαρια. Με τη νοοτροπια "δεν κανουμε τιποτα γιατι δεν αλλαζει τιποτα", δεν προκειται να γινει και τιποτα.
Με την ενημερωση υπαρχει προοπτικη, (οπως και σε χιλιαδες αλλα θεματα στη ζωη μας).
Αν δεν υπηρχε η ηδη υπαρχουσα ενυδρειακη ενημερωση, ακομα με γυαλες θα ειμαστε ολοι, και θα ρωταγαμε "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν".

β. Στα καταστηματα (σχεδον σε ολα βρεις τετοια ψαρια) ειναι επαγγελματιες και για οτι "προιον" συνεχιζεται να πωλειται στην αγορα, για αυτο θα ενδιαφερονται να κανουν παλι εισαγωγη.
Αν ολοι σταματησουμε (κατα την ακραια αποψη) να ψωνιζουμε τελειως απο τα καταστηματα (σαν "τιμωρια"), αυτα θα κλεισουν και δεν θα κανουν καμια εισαγωγη.
Ετσι λοιπον δεν θα βρισκουμε ουτε "σωστα" ψαρια.
Ειναι πολυ πιο απλη η διαδιακασια, να τους μενουν απουλητα (ή εστω να εχουν προς το παρον λιγοτερη ζητηση) τα ballon, μεταλλαγμενα, βαμμενα κλπ ψαρια, και ετσι στην επομενη εισαγωγη να ζητησουν λιγοτερα, οι εκτροφεις να αναπαραγουν λιγοτερα και να συνεχιζει η αλυσιδα αυτα μεχρι να σταματησουν τελειως.

Εστω και ενα ατομο να ενημερωθηκε απο αυτο το θεμα μου φτανει για το "κοπο" να γραψω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries