Θέμα: Νεα Λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #129  
Παλιά 21-07-10, 12:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιχάλη, εντός των ημερών θα διαχωρήσω και τον μεγάλο μου πάπυρο, οπότε θα πορκύψουν μερικά επιπλέον στελέχη του φυτού....να έρθεις...


Οκ Βασιλη ,thnks! Aν και προτεραιότητα ειναι να βρω λυση για το λαθος που εκανα να μην κτισω ενα σημειο για τα φυτα μεσα στη λιμνη οπως μου ειπατε . Μπορει να στερέωσα τις γλαστρες καλα αλλα δεν φτανει .Υπαρχει προβλημα και μολις τελειώσω τα υπόλοιπα που εχω στο μυαλο πρεπει να χαμηλώσω τη σταθμη και να κανω τη δουλειά που επρεπε να κανω απο πριν .(εκτος αν βρω καποια αλλη λυση)



Μιχάλη, το συγκεκριμένο φυτό το είχα για πολλά χρόνια.. Χωρίς ιδιαίτερες διαφορές από χρονιά σε χρονιά, κάποτε άπλωνε τόσο όσο χρειαζόταν πολύ συχνό αραίωμα. Άλλες χρονιές πάλι, όπως π.χ. η φετεινή, το φυτό αναπτύσσεται, αλλά όχι με την συχνότητα κάποιων άλλων καλοχρονιών... Το άμεσο δυνατό ηλιακό φως του κάνει ζημιά...το έχω ζήσει...


Βασιλη έπαιξα αρκετο καιρο με τα μινι πιστια του Πανου .Τα εβαλα σε 3 ενυδρεια , σε γλαστρολιμνες , σε πλαστικα κουτια κλπ .

Το καλυτερο για αυτα ειναι να μην εχουμε μεγαλη ανατάραξη της επιφάνειας του νερου.Επίσης οταν ταιζα υπερβολική τροφη στα ψαρια αυτα αναπτύσσονταν και αναπαράγονταν με εκπληκτικούς ρυθμούς .Βασιλη ειναι σιγουρο οτι αναπτύσσονται περισσότερο όταν δεχονται απευθείας ηλιο (αρκει να το κάνουμε σταδιακά .)

Ισως κάποιος άλλος λογος να ηταν η αιτια που τα πιστια σου ειχαν πρόβλημα . Μπορει να τα ενοχλούσαν τα ψαρια σου η να ειχες υπερβολικά καθαρη λιμνη ..Δες το καλυτερο αρθρο με εικονες που βρηκα στο νετ για αυτά τα φυτα http://aqualandpetsplus.com/Pond,%20Water%20Lettuce.htm


Εννοείται...Το πράσινο νερό με καθόλου ανατάραξη ή και οξυγόνωση δεν είναι και ότι καλύτερο....έχεις και ψαράκια είπαμε... Αν μπορείς να αυξήσεις κι άλλο τη ροή σου, ακόμα καλύτερα.


Οκ .Εγινε!

Α! Το λάινερ σου πρέπει να το εξαφανίσεις από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία όσο το δυνατόν το γρηγορότερο. Θα πάθει ζημιά...Να το καλύψεις έστω και πρόχειρα για την ώρα.

Βασιλη οταν μου εδωσε ο γνωστος μου αυτο το λαινερ ηταν στο κτημα του σε ενα σημείο οπου το δεχοταν απευθείας ηλιο .

Μην ξεχνας οτι ο σκοπος μου κατασκευάστηκε ειναι για λαινερ πισινας που εκει οπως καταλαβαινεις θα δεχοταν συνεχεια ακτινοβολια και μαλιστα το νερο της πισινας θα λειτουργουσε ως κάτοπτρο στο υλικο αρα σιγουρα προνόησαν οι κατασκευαστες για να μην εχει προβλημα .Ομως ούτος η άλλως θα το σκεπασω για λογους εμφανισης .
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01779 seconds with 11 queries