Θέμα: Νεα Λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #123  
Παλιά 14-07-10, 20:16
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λετε να το γυρίσω σε θαλασσινό?

Βασιλη μου περίσσεψε ελάχιστο λαινερ και μπορει να αγοράσω αλλο για να κανω καταρράκτη . Δεν καταλαβα ομως με το ρυάκι πως ακριβώς θα τοποθετούσα το φιλτρο για να μην εχω προβλημα . Αν και ειναι πολυ αξιόπιστο το φιλτρο που εχω η διαρροή ειναι αυτο με με φοβιζει πιο πολυ απο ολα .

Σημερα εκανα αυτο που σιγουρα θα γινει η αγαπημενη μ ενασχόληση στη λιμνη . Ασχολήθηκα με τα φυτα . Μπηκαν ηδη μεσα 2 νουφαρα ,ενα ειδος παπυρου , typha,houttuynia chameleon ,scirpus zebrinus και bacopa . Επονται πολλα ακομα .....

Παιδια για την bacopa και την typha μπορω να δώσω κλαδέματα και εκτος του οτι αντεχουν τον χειμωνα (και ειναι πανεμορφα) αναπτύσσονται και πολυ γρηγορα . Και για τα υπολοιπα μπορω αλλα πολυ μικρα κομμάτια ακομα.

Ήδη απο τα πρωτα φυτα που μπηκαν άρχισε το χωμα να σκεπάζει το σπαστικό γαλανο του λαινερ .Θα ειναι οκ όμως νομιζω πολυ πιο συντομα απο οτι περιμένουμε.

Προς το παρόν χαίρομαι που δεν ηταν τρύπιο το λαινερ και τα 2 ψαρακια δεν δειχνουν να στρεσάρονται

Αυριο θα αρχισω με τις πετρες με τον τροπο που μου ειπες Βασιλη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων

Νομίζω ότι λείπει η δεύτερη βαθμίδα από την λίμνη για φυτά που θέλουν μεσαίο βάθος. Αυτό όμως δεν θα την εμποδίσει να γίνει όμορφη! Το μπλε χρώμα θα καλυφθεί από άλγη, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται στις ...όχθες. Εκεί θα φαίνεται!




Ο Γιαννος ειχε κανει και τωρα δεν την χρησιμοποιεί καν την δευτερη βαθμιδα και από ότι καταλαβα του στερει λιτρα αφου θα μπορουσε να ηταν σκαμμένο το σημειο .



Ετσι αρκέστηκα και εγω σε αυτο αλλα νομιζω θα ειναι υπεραρκετό αφου τα φυτα που εβαλα σημερα ηταν διαφορετικου μεγεθους και ομως ταίριαξαν γαντι





__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-07-10 στις 20:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries