Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 05-11-14, 19:03
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις κριτικές σας. Πάντα θα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και αυτό άλλωστε αποτελεί και την μαγεία στην ενασχόλιση με τα ψάρια και γενικότερα με το χόμπι μας.
Πρέπει να πω, πως με την Αφρική δεν εχω ιδέα "τι παίζει"...Για χρόνια ήμουν στην απέναντι ήπειρο και τον Αμαζόνιο λόγω του ιδιαίτερου νερού που έχουμε στην περιοχή μας. Έτσι για μένα πάντα αποτελούσε μια πρόκληση η Αφρική και συγκεκριμένα η λίμνη Malawi, ώστε να προσπαθήσω να πετύχω την αλκαλικότητα που χρειάζονται τα ψάρια αυτά. Ώσπου ήρθε επιτέλους η στιγμή. Παρ ολο που δεν έβαλα αραγωνίτη τελικά για υπόστρωμα ή θαλασσινή άμμο, (δυσέβρετη για μένα), με τις πέτρες και λίγη σόδα, έφτασα στο ph που έχω σήμερα. Απο 7,7 εως 7,9. Πιστεύω πως θα αγγίξω το 8. Υπάρχει έτοιμο και buffer-aki (της seachem) στο ντουλάπι αν χρειαστεί, αλλα δεν νομίζω.
Οσο αφορά τις πέτρες ναι, όπως είπα, έχουν προστεθεί φίλε tyrinthos κι άλλες πέτρες, όμως αυτό που ήθελα να πετύχω χαίρομαι που το παρατήρησε ο Κλεόβουλος. Δηλαδή το ατημέλητο στήσιμο στην αριστερή πλευρά! Αυτός ήταν ο σκοπός μου και για αυτό επέλεξα και διαφορετικές πέτρες ως προς το χρώμα (για οσο φυσικά θα κρατήσει αυτό, λόγω άλγης). Ίσως χρειαστεί να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με την δεξιά πλευρά, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα ήθελα να γίνει όμοια με την αριστερή. Θα ήθελα να διαφέρουν όσο αυτό είναι δυνατόν χωρίς να πάμε σε ακρότητες.
Το ενυδρείο έτρεχε νωρίτερα με άλλη σύνθεση, οπότε Κλεόβουλε τα φίλτρα δεν πειράχτηκαν στην μετατροπή όπως κρατήθηκε και μεγάλη ποσότητα απο το παλιό, ώριμο νερό.
Στο θέμα που έθεσε ο Πασχάλης τι να πω...Αν συμβεί υβριδισμός δεν ξέρω. Πάντως επιλέχτηκαν 3 διαφορετικά είδη για αυτό τον λόγο. Απο κει και πέρα, το μέλλον θα μας δείξει και ελπίζω να μην συμβεί κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02567 seconds with 11 queries